Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Feb 24, 2020 1:43 am

Răspunde la subiect  [ 145 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
clubul 22lr 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj clubul 22lr
Salut.Am o arma 5,6x16 (22lr) UMC achizitionata second-hand pe care am montat o luneta leupold rifleman 3,9x40(luneta noua) si pot sa spun ca ma distrez foarte bine cu ea,cu toate ca in Valcea nu avem poligoane de tir ca in alte jud.Calitatile acestor arme le cunosc toti iubitorii posesori ai acestui calibru.

Creez acest club pentru cei interesati de aceste arme.
Va multumesc anticipat.

Vin Sep 04, 2009 2:08 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Mesaj Răspuns: clubul 22lr
Te distrezi bine cu ea, si acum de plictiseala, te-ai gandit sa te dai singur ''pe goarna''... ;D  :politia:

Vin Sep 04, 2009 2:26 pm
Membru activ
Membru activ

Pt.Ventura.Depinde la ce te gandesti cand spui ca ma dau  pe goarna.Am spus numai ca ma distrez.

Vin Sep 04, 2009 2:31 pm
Moderator
Moderator

Scuza-ma...
Ai dreptate.
M-am gandit nejustificat ca ai trage cu ea, devreme ce spui ca ''desi nu avem poligoane''...
Doar nu pentru asta e facuta.

Sunt sigur ca da fapt ai vrut sa spui ca sufli-n teava...

Dar, daca tot ai deschis un topic poate ne spui si de ce, sa nu mai presupunem noi aiurea.

Si inca o notificare, dfaca tot esti pasionat de 22lr...
NU ESTE ARMA DE VANATOARE (ca sa postezi la arme de vanatoare cu tevi lise), si nici nu are teava lisa...

O sa mut topicul la sectiunea dedicata ARMELOR DE TIR...

Ultima oară modificat de ventura pe Vin Sep 04, 2009 2:41 pm, modificat 1 dată în total.

Vin Sep 04, 2009 2:37 pm
Membru activ
Membru activ

Pt.Ventura.Scuze pt. ca am creat topicul unde nu trebuie,sper sa fie mutat unde-i este locul.Nu prea inteleg "de ce  ma iei de sus " din moment ce este o arma care poate fi detinuta,se comercializeaza,etc.
Sunt convins ca majoritatea detin cate una si am putea discuta discuta pe marginea acestui subiect.
Imi cer scuze daca te-am deranjat cu ceva.

Vin Sep 04, 2009 2:57 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cu 22lr NU TE POTI JUCA IN ALTA PARTE DECAT IN POLIGON AUTORIZAT :parsiv:

Vin Sep 04, 2009 3:06 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

De sus nu te iau, asta-i clar.
Majoritatea, am DETINUT cate una.
Acum sunt tot mai putin cei care detin.
Si asta din cauza legii care o interzice la vanatoare.
Cred ca ar fi fost o arma buna cel mult la ...combatere.

In schimb, daca ar fi fost acceptata la vanatoare, ne-ar fi dat sansa sa tragem mai multe gloante(ca antrenament), chiar daca nu avem poligoane.

Astazi daca ar veni la tine acasa un control de la arme si munitii si ar constata diferente intre numarul de gloante cumparat si numarul de gloante pe care-l mai detiii (dupa ce te-ai distrat cu ea, fara poligon), ti-ar face dosar penal...
De asta am fost putin mai taios...
Probabil nu te-ai lovit de lucrurile astea si nu ai habar ce naspa poate iesi...

Am mutat topicul la sectiunea dedicata, si iti repet ca nu te iau pe sus si nici nu m-ai deranjat.
Atentie la formulari, ca e posibil sa mai fie si altii care sa inteleaga gresit, ca si mine...

Vin Sep 04, 2009 3:08 pm
Membru activ
Membru activ

Mie imi place arma aceasta si de aceea am deschis un topic.Pacat ca legiuitorii vad lucrurile numai din alte ungiuri,probabil se gandesc numai la braconaje,dar braconajele se pot face cu toate armele nu numai cu 22lr.Imi place pt. ca este usora ,nu are recul ,munitia foarte ieftina,etc.Cred ca la combatere ar fi extraordinara,iar pe fondurile noastre este nevoie de combatere.Avem o avicola si un iscip care aduna sute de caini in preajma unui fond pe care ar trebui sa existe numerosi iepuri,fazani,potarnichii ,prepelite,poate si caprioare.
Vad la unii vanatori ca li se pare greu sa faca combatere stiind ca un cartus bunicel costa 1,5 lei,ca trebuie sa te apropii la 30 m pentru a avea efect,etc.

Vin Sep 04, 2009 3:32 pm
Moderator
Moderator

TOZ 8 din 1933, UMC I din 1951, UMC II din 1993 in 22 wmr si am mai avut o FEG din 1935 cu care am facut fericit un al pasionat al calibrului. Toate trag "la banuti" la 50 m fie ca au sau nu lunete. Cum cel mai apropiat poligon e la Baneasa ies destul de rar cu ele.
Cat despre combatere cu ele, sincer nu am incredere in combinatia intre 22 lr si "hoinar" la mai mult de 25-30 m. 22 wmr e mai eficient da' nu cu mult.
223-243 sunt ideale pentru asta, mai ales ca javrutele pastreaza o distanta de siguranta de peste 100 m  :parsiv:

Vin Sep 04, 2009 6:58 pm
Membru activ
Membru activ

Indiferent ce se spune despre efectul omorator si despre puterea ei imi place sa o detin ,avand in vedere ca valoarea ei pe piata este mica sta foarte bine in rastel langa cealalta s-au cele ce vor urma.

Violiv am o intrebare pt.tine daca imi poti raspunde?

Foarte multi au modificat umc-ul in hornet,dar conform caracteristicilor minime ale munitiei permise pt. vanarea unor specii de vanat in Romania un proiectil trebuie sa fie minim 5,6x43 cu greutatea minima de 3,24g.din cate stiu eu ,poate ma insel,hornetul are un calibru mai mic decat minimul cerut,atunci de este considerata arma de vanatoare si la specii de vanat poate folasita legal in Romania?

Vin Sep 04, 2009 7:20 pm
Moderator
Moderator

Voi incerca si eu un raspuns...

Efect omorator are cu siguranta 22lr.
Dezavantajul ar fi ca moartea nu survine foarte repede daca nu lovesti animalul in cap(de preferat)...

Pentru ce specii de vanat spui ca exista aceasta limita?
Eu stiu ca sunt permise la vanatoare armele cu percutie centrala si nu pe rama(ca in cazul 22lr).

Spuneai ca trebuie un minim de 5,6x43 si ca hornetul ''are un calibru mai mic''.
Hornetul are tot calibrul  5,6. Tubul e mai mic.
Cu toate astea poate fi folosit la vulpe, iepure, cocos de munte...etc

Vin Sep 04, 2009 9:17 pm
Moderator
Moderator

Restrictia privind lungimea tubului se aplica numai de la caprior in sus. Hornet-ul ca si Bars-ul (5,6x39) sunt ambele cu percutie centrala si pot fi folosite la combatere perfect legal.
Cat despre modificari, mie nu mi se pare inspirata deloc transformarea 22 lr in Hornet. Chiar daca mecanica rezista tevile sunt complet diferite in cele doua calibre. Armele trag, destul de bine dar nu multa vreme cu precizie multumitoare. La o expozitie mai veche am vazut in standul celor de la Cugir si o arma construita dedicat pentru Hornet si am mai auzit pe la colegi ca exista si in circulatie. Astazi nici nu se mai construiesc si nici nu mai e posibila (legal) modificarea.
Despre 22 lr exista deja pagini intregi si alte topicuri dedicate. Toti cei care au avut, au tras sau inca detin astfel de arme plang din cauza legii idioate pentru ca este unul din cele mai distractive calibre, foarte ieftin si din care poti trage mult de tot fara dureri de cap sau de umar.

O vizita cand si cand la AMIS, insotit de 22-ul din dotare, poate deveni foarte relaxanta  :fluier: E si perfect legala, munitie de gaseste din belsug, poligonul e numa bun pentru 22 iar compania nu mai necesita comentarii.

Sâm Sep 05, 2009 7:31 am
Membru de onoare
Membru de onoare

cosminmm scrie:
Creez acest club pentru cei interesati de aceste arme.

Faine arme, fain calibru!
Am si eu un Walther si sper sa apuc vremurile cand voi putea vana cu el.
Legea actuala e complet dobitoaca si ar trebui schimbata. Schimbarea ar putea veni tot de la cei ce au propus-o, din cate stiu eu, AGVPS. Dupa vreo 15 ani de cand nu mai e voie cu ele in teren iepurii nu s-au inmultit, fazani sunt in general doar daca sunt populati, caprioare nu mai vezi ca pe vremuri, in schimb s-au inmultit in draci cainii hoinari, ciorile, cotofenele.
Sunt convins ca s-ar scapa mult mai usor de cainii hoinari daca ne-ar da voie cu .22.
Pe de alta parte, ma tot visez doborand macar o gasca la zbor cu Walther-ul meu.

Lun Oct 19, 2009 2:26 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Da ! intradevar frumoase arme,incit prima mea arma detinuta in romania ,va fi un ,,GECO'' indiferent de pret,deja ma si vad curatind zi de zi la ea incit se va albi de atit curatat,apoi am sa-i pun o luneta buna vad eu in ce conformatie va fi ,depinde de bugetul pe care o sa il am la vremea aia,si apoi, mai vedem!asa ca pazea armurieri ca vine baiatu'! :urrra: :cal:

Lun Oct 19, 2009 6:30 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

denis scrie:
Da ! intradevar frumoase arme,incit prima mea arma detinuta in romania ,

Cum asa? N-ai arma? Pai ce mai astepti?

Lun Oct 19, 2009 10:35 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 145 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul