Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Dec 14, 2019 12:24 pm

Răspunde la subiect  [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Sondaj: Tehnici de combatere 

Care este tehnica favorita de combatere?
Panda 19%  19%  [ 32 ]
Goana 15%  15%  [ 25 ]
Dibuit 14%  14%  [ 24 ]
Cu chematoare 5%  5%  [ 8 ]
Cu nade si/sau atrape 3%  3%  [ 5 ]
Nu conteaza, combat cum pot 44%  44%  [ 75 ]
Voturi totale : 169

Sondaj: Tehnici de combatere 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Răspuns: Sondaj: Tehnici de combatere
:urrra: vanator sincer pe  forum!  :respect:

BROWNING X-BOLT COMPO SF THR14X1 300WIN MAG / DELTA 1-5,8x24

BRNO ZKK 601 cal 222 REM / Bushnell Elite 6500 2,5-16x50

Lun Mar 08, 2010 3:18 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Cred ca o sa propun sa se faca si la noi asa ceva..ca avem ce pune in ea :new_dracusor:

Lun Mar 08, 2010 5:03 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@Sibianul tot respectul pentru tine  :respect:, si multi altii de pe acest forum ( chiar am avut de invatat multe de la voi , din spusele voastre,  de multe ori chiar daca in contradictoriu ) 
Intradevar m-a luat valul cand am scris mai sus din cauza haitelor din fatza blocului care ma dispera mai ales noaptea cand nu pot dormi din cauza latratului lor ( eu numai la caini ma refeream ) si stiu ce spun mai ales ca am avut un brac ( deci stiu ce inseamna un caine pt om )
Inchei aici aceasta discutie cu inca o data  scuzele de rigoare fata de cei pe care i-am suparat , cu toate ca fiind nou in breasla vanatorilor ( 3 ani ) incerc sa promovez/ invat si pe altii etica vanatoreasca invatata de mine de la cei mai vechi in ale vanatorii , mai stiuti , din ce am citit si din ce am ascultat ( sunt un bun ascultator de sfaturi/chichite /si povesti vanatoresti )  :respect:

Lun Mar 08, 2010 7:30 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Am observat diferite " metode de combatere" pe specii...Interesant ar fi sa evidentiem si eficienta acestei " interventii" pe ansamblu.
Ce am constatat...In 6 pusti si 2 caini am organizat o colectiva la vulpe.Din 3 goane au ramas 3 vulpi din 4 ( a scapat una pe la mine... :nervos:).In zona respectiva am vazut 2 cocosi de fazan 1 gaina.
Ne-am mutat " cartierul" si am mai facut 2 goane . In prima au iesit 6 gaini de fazan, 2 cocosi , 1 iepure si un tapic , iar in a doua 3 gaini de fazan, 1 cocos si 4 iepuri. Nici o vulpe...
Prin urmare acolo unde bantuie vulpea vanatul mic nepradator este semnificativ mai putin sau mai circumspect deci combaterea eficienta creste bonitatea zonei in care se face.
Tin sa precizez ca " goanele" au fost facute de 1 singur om, intr-o relativa "liniste" cheia succesului fiind standurile care nu trebuie sa "clipeasca" :respect:
Propun pe aceasta cale sa discutam putin constatarile care le-ati facut in teren in legatura cu zonele in care se face combatere si in cele in care nu se face asa ceva.Ar fi interesant sa vedem daca COMBATERE = VANAT UTIL MAI MULT SI MAI SANATOS sau daca " nimicirea " pe anumite zone a pradatorilor duce la o explozie a populatiei de fazani si iepuri din zona. :respect:

Mie Mar 10, 2010 9:53 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM AIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Cu ani in urma la o filiala a jud.Timis au avut o initiativa grozava.Prin paznicii de vanatoare si prin vanatori au anuntat ca cine aduce la filiala oua de  cotofana va primi bani.Chiar daca suma pe care o plateau era mica zeci de copii au luat cu asalt gardurile si haturile aducand la filiala mii de oua.S-a dovedit ca si cu o suma mica cheltuita se poate face o combatere buna.

Mie Mar 10, 2010 10:21 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

mi se pare ca prin nu stiu ce lege e contraventie adunarea oualelor pasarilor salbatice

Mie Mar 10, 2010 10:27 am
Membru de onoare
Membru de onoare

vinatorul-banatean scrie:
Cu ani in urma la o filiala a jud.Timis au avut o initiativa grozava.Prin paznicii de vanatoare si prin vanatori au anuntat ca cine aduce la filiala oua de  cotofana va primi bani.Chiar daca suma pe care o plateau era mica zeci de copii au luat cu asalt gardurile si haturile aducand la filiala mii de oua.S-a dovedit ca si cu o suma mica cheltuita se poate face o combatere buna.

Sa le fie rusine vanatorilor din aceia zona ca ieste nevoie de asemenea actiuni si nu sint in stare sa isi asume responsabilitatea si datoria pe care o au. Am avut si noi un asa numit "vanator" in grupa care din Mai cind se deschide la caprior si pina in Octombrie cind se inchide era mereu la vanatoare dar dupa aceia disparea ca magarul in ceata si nu il mai vedeai pina la anu in Mai. Nu facea combatere, nu ducea hrana in timpul ierni, nu ne prea ajuta cind aveam de munca pe fond,.... In urma unei sedinte care nu a durat nici 5 min lam dat afara si pentru ca lumea vorbeste nici nu a mai primit un loc la vreo grupa din zona. Stiu ca la mine situatia e alta dar asa ar trebui sa fie si la voi si atunci nu ar mai fi nevoie de actiuni precum cea descrisa de @vinatorul-banatean.

Mie Mar 10, 2010 10:35 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu am mai spus-o si o mai spun ,caci stiu ca va fi citita dar nu stiu si daca ascultata...treaba asta cu rapitorii.
La noi sunt ,si vulpi dar fiarte putine,inschimb pasari rapitoare si daunatoare o gramada. Degeaba ceri la rapitoare ca nu se da :new_dracusor:
Acum am si ciori si cotofene  din plastic,adica atrape,am chematori,si Doamne ce mi-ar place sa imi fac un stand ,eventual langa un caine mort sau o vulpe executat tot de mine,si sa le vad cum vin astea negre in zbor....exact ca si pe acele filmulete de pe youtube.

Mie Mar 10, 2010 12:02 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Pai viseaza in continuare
Pana nu se pune impozit si pe asta

Mie Mar 10, 2010 12:08 pm
Membru activ
Membru activ

Pe seara dau o fuga pe la putul sec  :new_dracusor:. Vrea cine va sa vina ???

Mie Mar 10, 2010 2:17 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Pe alte topicuri sunt unii ingrijorati de soarta sorecarilor si altor rapitoare cu pene de pe la noi ;D. Atata timp cat marea majoritate a vanatorilor nu ridica arma nici macar la griva sau cotofana, respectivii pot sta linistiti in aceasta privinta ;).

Mie Mar 10, 2010 3:12 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

terrierhunt scrie:
Propun pe aceasta cale sa discutam putin constatarile care le-ati facut in teren in legatura cu zonele in care se face combatere si in cele in care nu se face asa ceva.Ar fi interesant sa vedem daca COMBATERE = VANAT UTIL MAI MULT SI MAI SANATOS sau daca " nimicirea " pe anumite zone a pradatorilor duce la o explozie a populatiei de fazani si iepuri din zona. :respect:

??? Nici o schimbare nimic ???

Vin Mar 12, 2010 12:26 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM AIM WWW
Membru important
Membru important

Mesaj Re: Sondaj: Tehnici de combatere
Este foarte importanta!Pt. vulpe, la noi, se practica vanatoarea la goana,dedicam zile speciale doar acestui tip de vanatoare, in timpul sezonului la mistret dar si dupa.
In ultima perioada am stat foarte prost la capitolul fazani si iepuri.Acum incep sa apara rezultatele.Canta cocosii de fazan pe dealul din fata casei Imagine

Dum Mai 13, 2012 7:06 pm
Membru nou
Membru nou

Mesaj Re: Răspuns: Sondaj: Tehnici de combatere
danut scrie:
cel mai mult i mi place la panda imitand din gura sunetul iepurelui ranit incercati o sa aveti o mare surpriza, am impuscat cateva exemplare chemate de la 200 de metri fata de mine in acest fel

Asa am trosnit si eu cateva vulpi, sufland in pumn, si scotind sunete ascutite. Intr-o zi am plecat prin camp sa analizez o lucerna, si am vazut cateva vulpi la marginea unui lan de floarea soarelui, lipit de lucerna mea. Seara ... a fost un deliciu!!! Pinda si ademenirea vulpii m-a convins! Prima a raspuns imediat la chemare, si am "fotografiat-o" de la 10 metrii, imediat dupa am observat o a doua care alerga la ~400m spre mine... si s-a speriat. Am regretat ca nu detin o carabina intr-un calibru "lite", si ca i-mi lipseste un nordik predator sau minipredator (nu m-am documentat inca , care este diferenta intre ele).

Mie Sep 04, 2013 9:52 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9