Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Dec 06, 2019 12:26 am

Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Castorul - Castor fiber 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj R?spuns: Castorul - Castor fiber
Sunt de acord cu tine Sibianule, nimic de zis, dar vezi tu teoria e una practica e alta. Si mie mie se pare logic sa protejam aceste animale si la nevoie sa le readucem acolo unde au disparut ,dar in Europa habitalele lor nu mai au nimic de a face cu ce erau acum cateva sute de ani si de aici conflictul dintre om si animal. Gandeste-te la ursii din Brasov! Sunt curios cum o sa se termine. A propos, colegii mei de la ICAS Brasov se chinuie sa gaseasca o solutie. Deocamdata ursii si-au schimbat obiceiurile si nu mai hiberneaza, deja am vazut ursoaice cu 4 pui sau mai multi ceea ce in natura nu exista. Tot colegii mei au adus si castorii (inainte de a avea placerea sa lucrez si eu cu ei).

Legat de castori, iti garantez ca vor rade toti copacii de-a lungul Oltului si n-ai ce-i face, e modul lor de viata, cu asta se hranesc si cu asta isi fac  case. Daca habitatul actual e capabil sa suporte castorii ramane de vazut dar cand am venit in tara acum cativa ani tare putina padure mi s-a parut ca a mai ramas.....

Totusi natura se regleaza de la ea. Daca nu exista potential ( hrana din abundenta si adapost) probabil vor ramane la un nivel la care sa nu fie daunatori. Dupa cum aminteam aici (Quebec) sunt o pesta si nimeni nu e interesat sa-i captureze pt ca blana nu mai face doua parale.
La reauzire!
Radu

Ultima oară modificat de Anonymous pe Mie Dec 03, 2008 5:41 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Dec 03, 2008 4:10 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

pana sa rada toti copaci de pe olt sper sa scape de plasele braconierilor ca vad ca nu ia nimeni masuri cu iei jandarmi se leaga de cei cu undite.

Mie Dec 03, 2008 8:32 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

In Suedia e o puplatie destul de mare de castori (aprox. 100.000) si in crestere stabila. Vanatul de castor este foarte obisnuit si carnea lui tin sa va anunt este foarte buna. Preparata cum trebuie ... nu e de neglijat. Nnu e de loc neobisnuit si pt. novici sa iesi la padure si sa dai de ei. Intradevar ca fermierii se mai plang ca fac probleme pe pamanturile lor dar pe de alta parte cand ai pamanturi de cateva zeci, sute sau mii de hectare nu e mare lucru daca un castor iti doboara cativa copaci si iti inunda parte din el.
Suedia fiind o tara de doua ori cat Romania ca marime si cu doar 9.000.000 de locuitori, este loc si pt. cativa castori saraci. Mie imi plac tare mult. Sa vezi un castor la munca e destul de distractiv. Daca romanii ar lucra jumatate din cat lucreaza castorul ar arata tara altcumva decat arata astazi.

Tare faza cu pescarul care ia dat in cap cu maciuca :haha: :haha: El cred ca s-a enervat nu pt. ca animalul se uita la el ca prostul ci pt. ca se uita la el ca la un prost!!!!

Sâm Dec 06, 2008 4:40 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Mesaj Răspuns: Castorul - Castor fiber
Va prezint opera unor arhitecti si constructori ai baltilor. Sper sa-i pot prezenta si pe ei in curand.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Lun Apr 06, 2009 7:24 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: Castorul - Castor fiber
Keiler scrie:
Va prezint opera unor arhitecti si constructori ai baltilor. Sper sa-i pot prezenta si pe ei in curand.

Extraordinar Keiler ! super !

ij12/1,12boc uzumlu,12hatsan semi,22hornet umc&busnel3-9X36,remington7mmRemMag&meopta3-9X42,444mariln,243Hova tactical&IORtactica9-36X56,22lr umc,ij12/2,deutsch drathaar,foxterrier smoth,vitara si chef de viata si petreceri cu prieteni ca voi!

Lun Apr 06, 2009 7:38 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Moderator
Moderator

Mesaj Re: Castorul - Castor fiber
Duminica am petrecut vreo 2 ore in compania acestei domnisoare:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Mar Apr 05, 2011 6:58 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Si macar iai dat o cafeluta? ;D

Frumos ai surprinso, de la ce distanta?

Mar Apr 05, 2011 7:56 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Moderator
Moderator

Mai Adi, tu ai dreptate! Cafeaua cred ca era exact ce-i trebuia, caci a motait mai tot timpul. N-am mai vazut asa ceva. Isi sapase o gaura in mal, cat sa incapa in ea, si statea jumatate in gaura si motaia de zor. Era cam la 5 - 6 m de noi si nu-i pasa ca vorbeam, strigam, ne foiam, plecam si ne intorceam. Eu mi-am facut griji ca e bolnava.
Se scarpina, se mai curata si motaia din nou. De vreo cateva ori a mormait.

Mar Apr 05, 2011 8:45 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Frumoase poze. Sunt facute pe Olt, zona Rotbav-Feldioara?

Mar Apr 05, 2011 10:57 am
Moderator
Moderator

Nu. Sunt de pe un afluent, dar nu din zona asta. De fapt castorul cred ca poate fi intalnit acum in toata zona cursurilor superioare ale Muresului si Oltului. Un prieten mi-a spus ca a vazut rosaturile lor si in defileul Oltului, la Cozia, deci este probabil sa fi ajuns si in aval. Castorul a ajuns sa populeze orice parau care-i ofera protectie si mancare. Am gasit si baraje adevarate facute de ei, cu toate ca specia europeana de castor - prezenta la noi - se spune ca nu face baraje. Voi incerca sa le fotografiez "ingineriile".
Eu cred ca in curand va trebui instituita o cota limitata de vanatoare.

Mar Apr 05, 2011 11:06 am
Membru important
Membru important

Si pe raul Prahova in zona Ploiesti au ajuns de 2 ani.

Mar Apr 05, 2011 11:12 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu am participat in 2002 la eliberarea a 8 castori adusi din Germania pentru repopulari, exact in zona de care te-am intrebat. A fost un program al ICAS-ului din Brasov si care din cate stiu a continuat pana prin 2006. In total au fost repopulate peste 10 zone pe cursurile Oltului si Muresului cu peste 50 de exemplare si vad ca s-au inmultit destul de bine. Eu zic ca daca avem grija si ii protejam, putem sa avem in curand o populatie de castori frumoasa zic eu si de ce nu, poate in curand si un sezon de vanatoare(binenteles cat mai strict daca se poate).

Mar Apr 05, 2011 11:36 am
Moderator
Moderator

sitaru scrie:
Si pe raul Prahova in zona Ploiesti au ajuns de 2 ani.

Asta spune tot.

Mar Apr 05, 2011 12:12 pm
Membru important
Membru important

Ovidiu...felicitari! Si eu am vazut doi pana acum la noi in zona. Dar, dupa urme, baraje...etc, dupa parerea mea, sunt sute la noi in zona...chiar mii.

Mar Apr 05, 2011 12:24 pm
Moderator
Moderator

Chiar mii nu cred sa fie, dar sute...posibil.

Mar Apr 05, 2011 12:59 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul