Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Noi 19, 2019 3:09 am

Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Clubul Sako 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Clubul Sako
Va salut cu respect am deschis acest subiect pentru ca sint detinatorul unei arme Sako 85 model Bavarian cal 30.06 si sint foarte multumit de ea la cum arata si cum functioneaza sper ca si ceilalti detinatori de arme Sako si nu numai sa-si spuna parerea despre aceste arme,va urez tuturor catare plina.

Dum Iun 26, 2011 11:43 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Mesaj Re: Clubul Sako
Armele arata super.
Mi-ar placea una intr-un calibru gen 270...

Mie Iun 29, 2011 2:02 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

ventura scrie:
Armele arata super.
Mi-ar placea una intr-un calibru gen 270...

De ce Bogdane? Cumva 30.06 a devenit prea tare? ;D

Mie Iun 29, 2011 10:04 pm
Moderator
Moderator

Nooo, numai ca asta-mi inspira armele astea...
Niste calibre mici si sprintene... ;D

Joi Iun 30, 2011 7:23 am
Membru activ
Membru activ

Interesante pareri.

Sâm Iul 02, 2011 10:28 pm
Membru activ
Membru activ

Se pare ca sint rare aceste arme printre forumisti sau nu cumpara lumea findca sant rele? ;)

Dum Iul 10, 2011 3:13 pm
Membru important
Membru important

Stefan 01 scrie:
Se pare ca sint rare aceste arme printre forumisti sau nu cumpara lumea findca sant rele? ;)

Sunt rele... la pret! Sunt apropiate ca pret de cele "destepte", si atunci lumea prefara sa mai stranga cateva sute de euro.
La un moment dat visam si eu la o Sako, m-am linistit si am cumparat-o pe verisoara ei: Tikka T3. ;)

Cu respect,
Paul D.S.

Dum Iul 10, 2011 4:21 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru activ
Membru activ

Am avut Tikka o arma foarte buna dar am vrut Sako care nu are plastic si la finisaj se poate compara cu armele destepte,motivul care ma facut sa renunt la Tikka a fost ca nu cadea asa de bine cum cade acest model Bavarian de la Sako de precizie nu pot spune nuimic nu am apucat sa ies in polighon din cauza lipsei de timp dar nu cred sa fie mai prejos fata de Tikka cu care am scos grupaje foarte bune.

Dum Iul 10, 2011 6:02 pm
Membru activ
Membru activ

Eu am o carabina Sako 75 Finnlight cal. 6.5x55. Patul din plastic, insa nu unul foarte aratos, dar cu o mecanica la cele mai inalte standarde. Inchizatorul functioneaza asa cum n-am mai intalnit la nici o arma bolt action clasica si poate in mana unei persoane cu mai multa dexteritate s-ar putea apropia ca rapiditate de cele cu inchizator liniar. Este extrem de manevrabila datorita in primul rand tevii de doar 53 de cm care pe deasupra este si canelata( pentru scaderea greutatii) si constanta in grupaje. Calibrul este din punctul meu de vedere unul foarte "universal" si atunci cand am mult de mers prefer aceasta arma in detrimentul calibrelor mai mari si implicit mai grele. Daca ar fi sa regret ceva in legatura cu aceasta marca atunci singurul ar fi ca nu am mai multe arme si in alte calibre. Am uitat sa precizez ca Finnlight-ul are toate partile metalice din inox asa ca pentru o persoana mai comoda poate fi arma ideala.

Dum Iul 10, 2011 7:04 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu am avut carabina Sako insa am avut calibru 6,5x55 pe Carl Gustaf
Calibrul este superb ,merge lo tot vanatul de la noi cu proectile adecvate Din pacate am vandut arma din cauza greutatii (5,2 kg cu luneta)
Am tras cu 2 carabine Sako ,una in 243W si una in 3006 Cum ai spus si tu mecanica boltului te unge pe suflet Varianta cu pat bavarez in 3006 mi se potrivea ca manusa ,cu toate ca eu sint cam iesit din sabloane
Tevile au singurul dezavantaj ca trag aproape gaura in gaura ;D
Canelurile de pe teava din ce stiu eu sint facute pentru marirea suprafetei tevii si racirii mai rapide a acesteia, nu pt scaderea greutatii ,poate ma insel ::)

Dum Iul 10, 2011 7:27 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru nou
Membru nou

Salut
De ceva timp ma bate gandul la achiziţionarea unei arme cu glonţ şi ca alegere m-am orientat către Tikka T3 însa aş fi dispus să platesc mai mult pentru finisarea si calitatea fabricaţiei mai bună de la Sako 85 Bavarian dar când am intrat pe site-ul lor şi am vazut poza armei am ramas dezamăgit de bulinele,doapele acelea negre de pe pat în zona culatei.
În unele poze de pe net nu apăreau acele buline negre.Poate să mă lămurească cineva despre ce este vorba?
http://www.sako.fi/sako85models.php?bavarian Arată oribil
Mulţumesc

Mar Feb 07, 2012 8:37 am
Membru activ
Membru activ

Bulinutele sint cu surub pentru a fixa mai bine culata (teava nu se sprijina pe patul armei pentru a da tevii un grupaj mai bun)

Mar Feb 07, 2012 10:05 am
Moderator
Moderator

Bulinele sunt capetele unor piese de metal bagate transversal in pat si pe care se sprijina catre inapoi metalul culatei in doua puncte strategice. Sunt facute sa preia reculul. Nu apar la toate armele pentru ca se pun, in general, pe calibre mari si foarte mari.

De acord cu mecanica. Mi se pare cea mai reusita bolt action de pe piata, chiar comparabila cu modele extra-serie, atat conceptual cat si ca realizare efectiva. Nu stiu cum au reusit dar au obtinut o functionare chiar peste nume galonate germanice cu un numar pe sfert de piese si o intretinere la indemana oricui...se demonteaza in 3 clipe si n-o sa gasesti nicaieri in manual expresia "de aici incolo lasati armurierul sa se ocupe" asa cum abunda in manualele germane. Nordicii fac arme beton, dupa mine peste nemti sau austrieci mai la toate capitolele, daca vorbim de carabine.

Ce strica la Sako este chiar patul. Cel sintetic este deplorabil iar cel de lemn nu vine la ochi pentru luneta decat daca-l tai si inalti. Si nici nu gasesti de cumparat un altul mai potrivit.

La pret aproape niciun comentariu cu exceptia celor de mai sus - prea scumpa pentru ce ofera, la fel ca si Steyr pe lemn, Sauer 202 si alte multe altele. Atata vreme cat ai Blaser printre ele nu prea exista niciun motiv rational pentru a alege Sako.....de la 7000 lei pret Oradea pentru Sako distanta in bani e foarte mica pana pe la 8500 cat mai e acum R 93 Profi dar diferenta in ce ofera e considerabila.

O Sako 75 s-h, in stare foarte buna, se poate gasi si sub 1000 E si devine o alegere tentanta.

Apropo, Savage Axis la sfert de pret trage la fel de bine...pe probate :P

@hul-hul
calitatea fabricatiei e aceeasi si la Tikka si la Sako. Tikka a fost facuta sa fie "ruda saraca" renuntand la alte chestii nu la calitatea materialelor sau prelucrarii. Economia apare in primul rand din folosirea unui acelasi sistem pentru toate calibrele pe cand la Sako exista 5 variante functie de gama de calibre. Plastic mult turnat in loc de tabla stantata sau piese frezate si iata inca o economie consistenta. In practica se dovedeste la fel de functionala si una ca si cealalta....

P.S. calibre gen 270 win sau 7x64 sunt foarte penalizate de tevile de numai 56 cm in care sunt oferite azi de mai toti fabricantii. Nu-s o alegere tocmai grozava de calibru daca faci alegerea dupa tabelele balistice oferite de fabricanti....mai nou nici nu prea mai precizieaza ca respectivele performante sunt obtinute din tevi de 60 cm sau mai mult.

P.P.S. canelurile fac si una si alta: cresc aria de contact cu aerul si reduc masa tevilor groase....+ aspectul estetic.
Inoxul armelor nu e tot una cu inoxul alimentar - o persoana mai putin riguroasa cu ingrijirea armelor de "inox" poate avea surprize mai neplacute chiar decat la cele brunate.

Mar Feb 07, 2012 11:00 am
Membru nou
Membru nou

Mulţumesc pentru lămuriri.
M-am gândit la calibrul .308W deoarece face parte din grupa S de calibre folosite de Sako
alături de 22-250 Rem,243 Win,260 Rem,7mm-08 Rem,338 Federal care are lungimea mai scurtă cu 10 mm la mecanica armei faţă de grupa M de calibre oferite,diferenţă ce cred că se regăseste şi în cursa închizătorului.
O să trimit un mail la producător să vad daca în acest calibru există sau nu acel sistem suplimentar de fixare al culatei pe pat si care strică tot designul armei
P.S. Nu suport plasticul la arme.

Mar Feb 07, 2012 5:53 pm
Membru activ
Membru activ

Sako nu prea are plastic ;)

Mar Feb 07, 2012 7:10 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul