Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Dec 08, 2019 8:00 pm

Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Leupold VX-R 3-9x50 vs Delta Optical Titanium 2,5-10x56IR-SF 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Leupold VX-R 3-9x50 vs Delta Optical Titanium 2,5-10x56IR-SF
As dori o parerile celor mai priceputi pt ca vreau sa iau una din astea doua.Preturile ar fi apropiate.Multumesc anticipat

Vin Aug 29, 2014 4:44 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

Mesaj Re: Leupold VX-R 3-9x50 vs Delta Optical Titanium 2,5-10x56I
Recomand calduros DELTA,datorita magnificatiei oferite,luminozitate,rezistenta sporita.
2,5-10 este superior clasicului 3-9,parerea mea.
Personal apreciez ambele brenduri dar DELTA are o comfiguratie mai buna.
Poti incerca 1,5-9 este mai aproape de perfectiune si un pic mai piperata.
Succes!!! ;)

Sâm Aug 30, 2014 7:15 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

10 ani de garantie nu-s de colea.....asa ca, go for it !!!!

Sâm Aug 30, 2014 8:35 pm
Moderator
Moderator

Fara sa fi tras un ochi exact prin modelele in discutie ci doar prin multe alte variante ale celor doi producatori pot sa-ti spun cam asa:
- Leupold pacatuieste "inca" prin distanta pupilara ce variaza semnificativ cu magnificatia, adica trebe sa misti capul inainte-inapoi odata ce umbli la inel
- Delta are imaginea un pic mai "aspra" decat Leupold ce ofera una ceva mai blanda in schimb Leupold tot nu reuseste sa le faca sa vada bine pe intuneric, chiar daca le-a botezat ca fiind "europene".
- inelul negru in jurul imaginii e mai subtire si mai net la Leupold pe mariri mici pe cand la Delta apare un oarece efect de tunel
- e greu de a juns sa beneficiezi de garantie la Leupold pt. ca-i departe tare si n-are reprezentant in Ro pe cand la Delta o eventuala problema se rezolva usor.

P.S. daca ajungi sa sari de 3000 lei la bani de dat pe optica e mai bine sa mergi pe Meopta 3-12x56 .... la pret se apropie de Delta cele mai sofisticate decat ea .... in cifre dar la imagine sta ceva mai bine si la mecanica e peste.

Sâm Aug 30, 2014 8:59 pm
Membru activ
Membru activ

Multumesc tuturor pt pareri

Dum Aug 31, 2014 6:24 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Dupa ce m-am jucat putin cu ambele modele si chiar cu mult mai multe modele apartinand ambilor producatori, va spun sincer ca ma mira faptul ca putem compara un producator NO NAME=Delta cu un producator cu traditie si milioane de lunete beton folosite atat in domeniul militar cat si la vanatoare. Concret, Delta are un efect de tub comparativ cu privitul printr-o teava de calorifer. Da, Leupold nu are cea mai smechera sticla din domeniu(desi parerea mea este ca este exact la nivelul sticlei de pe Meopta Meostar) si da are distanta pupilara variabila, dar pana la nivelul lunetelor chinezesti gen HJB (cu care se pot compara lunetele Delta) mai este cale lunga.

Sincer va spun ca Delta nu mi-as pune pe arma nici daca le-as primi gratis! Ah, imi cer scuze lui nenea Radu Bichis, dar asa cum am spus lucrurilor pe nume in cazul vestitelor lunete Hawke, la fel fac si acum cu aceste Delta.

Respecte dragilor! :respect:

Dum Aug 31, 2014 1:22 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

mexx20_ro scrie:
Dupa ce m-am jucat putin cu ambele modele si chiar cu mult mai multe modele apartinand ambilor producatori, va spun sincer ca ma mira faptul ca putem compara un producator NO NAME=Delta cu un producator cu traditie si milioane de lunete beton folosite atat in domeniul militar cat si la vanatoare. Concret, Delta are un efect de tub comparativ cu privitul printr-o teava de calorifer. Da, Leupold nu are cea mai smechera sticla din domeniu(desi parerea mea este ca este exact la nivelul sticlei de pe Meopta Meostar) si da are distanta pupilara variabila, dar pana la nivelul lunetelor chinezesti gen HJB (cu care se pot compara lunetele Delta) mai este cale lunga.

Sincer va spun ca Delta nu mi-as pune pe arma nici daca le-as primi gratis! Ah, imi cer scuze lui nenea Radu Bichis, dar asa cum am spus lucrurilor pe nume in cazul vestitelor lunete Hawke, la fel fac si acum cu aceste Delta.

Respecte dragilor! :respect:

Poate ai dreptate ,poate nu.Eu cred ca nu
Am importat si adus pe piata din Ro produse noi cu raport pret/ calitate bun , ca Savage ,Delta ,Rifle Basix si Boyd ,cu adaosuri comercale decente ,care au prins repede la piata
Ciudat este ca din gama „tevilor de calorifer „ nu sa-au intors la service nici macar o bucata cu defectiuni la optica sau mecanica .Am avut recent o bucata la care am constatat impreuna cu proprietarul ca montajul unguresc Pimontage era de vina .In rest toata clientela este multumita sau foarte multumita de” tevile de calorifer”.
Ca idee arma asta ,cu toate componentele care au fost schimbate fata de serie in afara de tragaci pe care l-am aranjat eu in prealabil cu o "teava de calorifer " montata deasupra, costa 1450 euro si trage asa .Arma cu tot cu cartusele de reglaj are 11 cartuse trase di care 8 de grupaj.Dupa rodaj va trage mai bine
Imagine

Imagine
grup de 3 cartuse
sau asa
Imagine
grup de 5 cartuse
Ps A numi fabricantul japonez LOW No Name inseamna a nu cunoaste producatorii renumiti de lunete
La Low sunt produse lunetele Bushnell 4200 ,Weaver Extreme Trijicon ,vortex etc

Lun Sep 01, 2014 10:27 am
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Nea Radu,eu nu am blamat nici Savage nici Boyd si nici nu am zis ca lunetele Delta nu rezista mecanic...mai cititi cu atentie postarea de mai sus.

Eu va intreb deschis altceva pe Dvs... cum se face ca al doilea mare distribuitor de articole pt vanatoare din Romania nici macar nu recomanda vreunui client sa cumpere Delta si le recomanda Meopta care este la acelasi nivel de pret dar cu o sticla si cu performante beton pt acest nivel de pret?(si sa nu uitam ca au acelasi spatiu si aceleasi resurse alocate atat firmei Delta cat si firmei Meopta, oare le este frica sa nu isi piarda majoritatea clientilor care sunt de calitate,bine informati si care s-au dovedit a fi cei mai constanti si inacelasi timp buni promoteri ai firmei lor?)

Daca nu ma credeti, trimiteti va rog o persoana neutra sa incerce sa cumpere Delta de la distribuitorul pe care il cunoastem amandoi si multi alti forumisti.

Eu sincer va respect munca de comerciant pe anumite planuri dar dati-mi voie sa nu va respect parerile despre Hawke,Delta sau orice alt no name care se bate pe acelasi segment ca si Meopta sau Leupold...nu de alta, dar avem milioane de utilizatori care imi impartasesc parerea si sincer ma mira faptul ca dupa palma primita de la cei care au utilizat pt scurt timp Hawke ati venit cu o alternativa la fel de proasta cand puteati bine merci sa aduceti Minox sau Leupold.

Cu scuzele de rigoare,dati-mi voie sa ma opresc aici cu aceasta mini polemica,dar nu inainte de a va ura multa sanatate si intelepciune in luarea deciziilor! :respect:

Ultima oară modificat de mexx20_ro pe Lun Sep 01, 2014 1:41 pm, modificat de 2 ori în total.

Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Domnul Bichis, Trijicon chiar vi se pare LOW?!
http://www.midwayusa.com/product/1583438546/trijicon-tars-rifle-scope-34mm-tube-3-15x-50mm1-10-mil-adjustments-first-focal-illuminated-matte?cm_vc=ProductFinding

Lun Sep 01, 2014 1:37 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

LOW inseamna Light Optical Works ,fabrica japoneza in care se fabrica multe lunete cunoscute
http://www.opticstalk.com/delta-optics_topic36568.html
http://www.opticstalk.com/delta-titaniu ... 33115.html

Lun Sep 01, 2014 1:53 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru nou
Membru nou

am vazut delta de goana in oradea, nu sunt expert dar nu cred ca se compara cu meopta. referitor la rezistenta, duminica am fost la vanatoare de mistreti,un coleg avea o bushnell veche de vreo 800-1000 lei,pe o carabina semiautomata si rezista,la alte 2 grupe la care am vanat la fel un red dot bushnell si o luneta si alea rezistau si aveau ceva mistreti impuscati.

Lun Sep 01, 2014 2:07 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:
deci la faza asta am fost blonda total
evident ma gandeam la low end
SCUZE!

Lun Sep 01, 2014 5:32 pm
Membru important
Membru important

Ca detinator de Delta (1,5-9x45), pot spune ca am folosit-o ultimele doua sezoane si la goana si la dibuit si chiar putin si la panda ,am reusit lovituri curate cu ea si chiar daca nu are o sticla ultraperformanta si-a facut cu brio datoria si a trimis la culcare lunete cu mult mai galonate . Oricum eu cu Delta stateam la panda inca 30 min dupa ce Leupold facea nani.
PS Ce amestec are Meopta in topicul asta ?????????

Lun Sep 01, 2014 5:47 pm
Membru important
Membru important

Cand dai mai mult de 3000 de lei pe o luneta, e clar ca deja accesezi o alta plaja, in care sunt si entry-level-urile marcilor de top sau second-hand-uri ale acelorasi marci.
Delta poate nu este o marca de top( e nou intrata in aceasta competitie), dar de banii dati ofera 10 ani de garantie, magnificatii f bune si diversificate si o sticla peste medie. Efectul de tub, e mai degraba o chestie relativa ce tine de "ce zice lumea" nu de ce intelege sau il deranjeaza la modul real pe utilizator. Pentru ca era vb de 2,5-10x56IR-SF, adica exact cea pe care o am eu pe arma, pot sa-ti spun asa:- am vanat cu ea un sezon plin atat la panda si dibuit, dar mai ales la goana. La panda, pe noapte, fara luna si lumina ajutatoare si-a facut treaba si la 80 de metrii si la fuga in 20 de metrii. La goana am folosit-o de la 5 metrii pana la peste 200. Nu s-a dereglat niciodata, iar cine ma cunoaste stie ca eu nu fac economie de cartuse.
Daca mergi la vanatoare pentru ca iti place natura, iti plac traditiile vanatorii si iti plac performantele personale asociate acestei activitati, iti garantez ca Delta e ceea ce ti se potriveste. In celalalt caz, eu zic sa-ti iei Zvaro sau S&B sau Zeiss.

Dum Sep 14, 2014 9:52 am
Membru important
Membru important

radut-hd scrie:
Pentru ca era vb de 2,5-10x56IR-SF, adica exact cea pe care o am eu pe arma, pot sa-ti spun asa:- am vanat cu ea un sezon plin atat la panda si dibuit, dar mai ales la goana. La panda, pe noapte, fara luna si lumina ajutatoare si-a facut treaba si la 80 de metrii si la fuga in 20 de metrii.

Sunt stupefiat de cele scrise de tine . Dupa citirea primei fraze,(din selectia mea),scrise de tine am gandit ca esti meserias daca tragi in 20(5?) m la goana cu 2,5-10 . Apoi, cand am inteles cat de buna e luneta ta si noaptea fara luna si lumini ajutatoare m-am hotarat sa te rog sa detaliezi un pic . ??? ??? ???
Mutumesc pt raspuns si ajutor
Respecte

Joi Sep 18, 2014 1:43 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul