Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Noi 14, 2019 4:53 am

Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Castorul - Castor fiber 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj R?spuns: Castorul - Castor fiber
claudiu tinca scrie:
Asta o fi?
Imagine

Buna ziua, domnule castor! ;D

Vin Iul 25, 2008 9:25 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

Vin Iul 25, 2008 9:31 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru important
Membru important

Intotdeauna m-am distrat la intrebarea: "dar de ce ai dintii asa de albi?"  :parsiv: Ei de fapt sunt ca la nutrie. Deci aduce a antireclama :D

Vin Iul 25, 2008 9:36 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

am vazut si eu un exemplar asta vara pe olt eu fiind la pescuit.a trecut prin fata mea cam la 3m  , am ramas blocat nu ma asteptam.dupa ce a trecut de mine s-a speriat de ceva si sa scufundat plesnind din coada inconfundabila atunci am realizat ca era castor la prima vedere era sa zic ca este vidra 

Mar Dec 02, 2008 7:43 pm
Membru important
Membru important

calinm scrie:
Intotdeauna m-am distrat la intrebarea: "dar de ce ai dintii asa de albi?"  :parsiv: Ei de fapt sunt ca la nutrie. Deci aduce a antireclama :D

Imagine   :stirb:  :haha:

Mar Dec 02, 2008 8:18 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

De unde au aparut castorii la noi? Sau erau si nu stiu eu?

Mar Dec 02, 2008 8:24 pm
Membru important
Membru important

din cate stiu eu sau facut populari

Mar Dec 02, 2008 8:28 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Am luat si eu topicul de la un capat ca un om gospodar si am citit tot... Foarte frumos, bravo, ma bucur ca avem castori... De abia astept saßi vad la munca...  :urrra:

Mar Dec 02, 2008 8:36 pm
Membru important
Membru important

Au fost si la noi. La noi au disparut pentru ca unii au fost invatati ca din lemnul de esenta moale se fac niste chibrituri tuti sau ca la prostime este un lemn bun de foc. Sau ca ne trebuie niste hidrocentrale sau terenuri pentru agricultura cu canale pentru irigat iar o colonie de "sobolani" din astea doboara multi copaci nemarcati, fac baraje care provoaca inundatii pe unele terenuri sau duce la lipsa de apa in unele locuri din aval si pe undeva mai la urma unui "sobolan" din asta nu o sai duca nimeni lipsa si are si o blana de pret sau avea daca acest lucru la ora actuala poate fi un lucru fericit cand nu il mai ai.
Este un animal foarte dificil la habitat. Nu poate supravetui oriunde. Paduri cu lemn de esenta mola strabatute de parauri domoale si multa LINISTE.

Mar Dec 02, 2008 8:49 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Castorul european (Castor fiber) a populat in trecut toata Europa si o mare parte din Asia. Castorul european ieste doar o specie dintre multe altele care prin vinatoarea intensiva a fost aproape complet disparut. Initial au ramas citeva reste a populatiei in Rusia, in ríul Elbe - Germania, sudul Norvegiei si estul Frantei. Inca din ani 1920 sa inceput cu protejatul si repopularea cu Castori.
Astazi ne putem bucura de populati pe alocuri chiar numeroase in Belgia, Olanda, Kroatia, Cehia, Slovakia, Polonia, Ungaria, Romania, Rusia, Skandinavia, Germania si Franta.
Castorul lipseste inca komplet in Anglia, Jtalia si in Balkan unde se íncerca repopularea.

Mar Dec 02, 2008 9:05 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Johny Wolf scrie:
Au fost si la noi. La noi au disparut pentru ca unii au fost invatati ca din lemnul de esenta moale se fac niste chibrituri tuti sau ca la prostime este un lemn bun de foc. Sau ca ne trebuie niste hidrocentrale sau terenuri pentru agricultura cu canale pentru irigat iar o colonie de "sobolani" din astea doboara multi copaci nemarcati, fac baraje care provoaca inundatii pe unele terenuri sau duce la lipsa de apa in unele locuri din aval si pe undeva mai la urma unui "sobolan" din asta nu o sai duca nimeni lipsa si are si o blana de pret sau avea daca acest lucru la ora actuala poate fi un lucru fericit cand nu il mai ai.
Este un animal foarte dificil la habitat. Nu poate supravetui oriunde. Paduri cu lemn de esenta mola strabatute de parauri domoale si multa LINISTE.

De data asta argricultura a jucat un rol marginas. Castorul se afla pe cale de disparitie cu mult inainte de aparenta hidrocentralelor si argriculturi intensive.
De data asta a fost devina vinatoarea. Blana castorului era un product de lux care aducea multi bani la fel si carnea care era foarte apreciata mai ales de calugeri car in zilele numeroase de post nu aveau voie sa minince carne doar peste. Asta a dus la popularea Europei cu Crapi care vine initial din Asia, dar descurcareti cum erau in acele vremuri calugari au declarat Castorul la fel cu pestele si carnea acestuia se platea scump.

Mar Dec 02, 2008 9:11 pm
Membru nou
Membru nou

Castorii au fost repopulati in Romania de catre ICAS Brasov pe la inceputul anilor 2000. Acestia au fost adusi din Germania. Colegii din Canada imi spun ca e o greseala (repopularea) pe care o sa o regretam . Adevarul  e ca desi sunt animale frumoase, inteligente si mai ales harnice (indienii le gasesc si bune la gust...) acestea pot deveni o adevarata pacoste. Acolo unde sunt supranumerali acestia formeaza colonii cu nenumarate baraje.....in consecinta cu drumri si cai ferate inundate. In cazuri din acestea se iau masuri drastice.....(in poza subsemnatul cu unul din castorii considerati daunatori, mort din cauze nenaturale.

Ultima oară modificat de Anonymous pe Mie Dec 03, 2008 5:41 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Dec 03, 2008 12:25 am
Membru nou
Membru nou

m-am chinuit sa trimit si niste poze dar n-am reusit. poate data viitoare.

Ultima oară modificat de Radu B. pe Mie Dec 03, 2008 4:16 am, modificat 1 dată în total.

Mie Dec 03, 2008 1:24 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Radu B. scrie:
Castorii au fost repopulati in Romania de catre ICAS Brasov pe la inceputul anilor 2000. Acestia au fost adusi din Germania. Colegii din Canada imi spun ca e o greseala (repopularea) pe care o sa o regretam . Adevarul  e ca desi sunt animale frumoase, inteligente si mai ales harnice (indienii le gasesc si bune la gust...) acestea pot deveni o adevarata pacoste. Acolo unde sunt supranumerali acestia formeaza colonii cu nenumarate baraje.....in consecinta cu drumri si cai ferate inundate. In cazuri din acestea se iau masuri drastice.....(in poza subsemnatul cu unul din castorii considerati daunatori, mort din cauze nenaturale.

Repopularea si protejarea unui animal care a trait la noi din todeauna nu poate fi o gresala. Daca chiar si in Germania avem loc pentru el atunci in Romania cu atit mai mult iar marimea populatiei se poate regla prin vinatoare. Ar fi timpu sa pricem ca trebuie sa lasam naturi din jurul nostru destul spatiu si sa ne bucuram de diversitatea ei. Omenirea are deja destule pe constinta!

Mie Dec 03, 2008 7:57 am
Membru nou
Membru nou

]Ai grija Eltorro cu vanatoarea de castori. Aici in Quebec sunt incadrati la animale de blana deci , in consecinta, vanatoarea e interzisa. Daca iti doresti o blana de castor trebuie sa-ti iei '' ceferticat'' de trapper.
Sa auzim numai de bine!
Radu
PS: poate ne mai auzim sa-mi mai povestesti cum mai e vanatoarea pe la voi in Alberta

Ultima oară modificat de Anonymous pe Mie Dec 03, 2008 5:41 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Dec 03, 2008 3:52 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul