Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Dec 13, 2019 3:58 pm

Răspunde la subiect  [ 1182 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 79  Următorul
Opinii lunete 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Opinii lunete
Postatzi aici impresiile, experientzele personale, sfaturi si comparatzii referitoare la diferitele lunete. Daca ies si scintei cu atit mai bine, atita timp cit lucrurile ramin tehnice si "profesionale" (daca se poate vorbi asa de un hobby).

Personal ma indrept spre cel mai bun raport pretz/performantza. M-am uitat prin multe, am tras prin citeva si alegerile mele ar fi in categoria pretz/performantza:
- Bushnell 4200
- Nikon gama de sus
- Burris

Un pic mai sus decit ele (nu neaparat la optica):
- Leupold
- IOR

Pentru cei care nu se supara daca nu vad tzinta:
- BSA
- Tasco

O surpriza placuta:
- optica de la marca Cabelas, lunetele Pine Ridge...nu mai stiu ce au acum.

Pentru cei cu singe albastru:
- nu stiu ca n-am, dar banuiesc ca Swaro, Zeiss, Schmid-Bender

CristianC

Mar Dec 23, 2008 6:23 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj R?spuns: Opinii lunete
Cristi, s-ar putea pune si o categorisire (?): pentru poligon, pentru tinta, pentru vanatoare la distanta, pentru vanatoare aproape, si de ce nu... ce ati lua daca ati fi "selectati" sa mergeti si in poligonul cu doua sensuri.
Doar o idee....

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Mar Dec 23, 2008 7:23 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

eltorro scrie:
Cristi, s-ar putea pune si o categorisire (?): pentru poligon, pentru tinta, pentru vanatoare la distanta, pentru vanatoare aproape, si de ce nu... ce ati lua daca ati fi "selectati" sa mergeti si in poligonul cu doua sensuri.
Doar o idee....

Asa e ar trebui puse mai multe categorii. Ma gindeam ca ar fi cam multe topicuri totusi dar macar sa spunem la fiecare. Ar trebui sa merg sa mai adug la ce am scris.

Ce e ala poligon cu 2 sensuri, ca la noi tzintele sint numai pe o parte...cu exceptzia camerelor simulate, unde sint "siluete rele" in mai multe directzii?

CristianC

Mar Dec 23, 2008 7:28 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Poligon cu doua sensuri e ala unde si tinta are puscoace. De ex: asscrackistan.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Mar Dec 23, 2008 7:33 pm
Membru activ
Membru activ

Folosesc IOR si Leupold(la Leupold este a doua luneta) si nu pot sa am decat cuvinte de lauda pentru cele doua marci. Pe un .22 LR am montat o luneta chinezeasca ce nu cred ca poate costa mai mult de 10$ dar pentru acest calibru este mai mult decat suficienta. Am primit-o impreuna cu un pat de polimer pe care l-am comandat de dincolo de ocean. Este extrem de bine facuta si pana la 50 de m isi face cu prisosinta datoria. In opinia mea Leupoldul are cel mai bun raport calitate pret-bineinteles daca este cumparata din State pentru ca in Europa preturile o plaseaza intr-o alta categorie. Marturisesc ca salivez de fiecare data cand, rasfoind reviste de profil, imi trec prin fata ochilor  numele grele ale opticii europene, insa preturile lor imi par exagerat de mari. Nu stiu in ce masura acestea reflecta calitatea lunetelor sau se plateste doar numele marcii. Aici chiar i-as ruga pe cei care poseda asemenea bijuterii sa vina cu propriile opinii. Insa nu pot fi de acord ca un Zeiss de acum 40 de ani poate fi mai bun decat o luneta medie produsa in zilele noastre. Consider ca sam avansat din punct de vadere tehnic si ca acest avans se vede si in optica de precizie.

Mar Dec 23, 2008 8:53 pm
Membru important
Membru important

tibi_anghel scrie:
Insa nu pot fi de acord ca un Zeiss de acum 40 de ani poate fi mai bun decat o luneta medie produsa in zilele noastre. Consider ca sam avansat din punct de vadere tehnic si ca acest avans se vede si in optica de precizie.

Un test ar spune mai mult decat o simpla parere! Totusi de ce 40 de ani si nu 10 sau 20, daca tot traim in era vitezei? :fumez:

Mar Dec 23, 2008 9:27 pm
Membru activ
Membru activ

Cele de acum 10-20 de ani sunt destul de recente pentru a putea aparea probleme. In schimb am vazut destul de multe lunete cu oarece ani in spate(30-40 sau poate chiar mai bine) care fara a fi intens folosite ajungeau in ateliere de reparatii. Sunt oarecum in cunostinta de cauza pt. ca cunosc pe cineva care face acest lucru. In acelasi timp am vazut lunete noi ieftine (Tasco si altele no name) care montate pe calibre gen 30-06 isi pastrau reglajele in timp. Multi vor spune ca timpul acela nu poate fi prea lung insa la cat se trage la noi...

Mie Dec 24, 2008 8:39 am
Moderator
Moderator

As fi de acord cu parerea asta daca ai putea face in vreun fel sa afli care e momentul exact in care luneta isi va pierde reglajul  :parsiv: Pana acum am constatat doar ca acest moment este extrem de aleator, unele reizsta 1 foc, altele 5, altele chiar 25 pana incep s-o ia razna. Cum pot sa stiu ca urmatorul foc pe care-l voi trage se va duce acolo unde as vrea eu? Un pic de socoteala a la Itzic si ajungi la un rezultat nu prea incurajator in a alege lunete de k.k.. Sa zicem ca ai trecut cu brio de etapa initiala de reglaj, ai tras 10 cartuse si ai reusit s-aduci arma in tinta, ba chiar sa si nimeresti vreo 2 din 5 cam in aceeasi cutie de chibrite; fericit declari treaba incheiata apoi te pregatesti de vanat. Iei autorizatie individuala la caprior, alergi bine pe coclauri (eventual si la 3-400 km de casa ca numa acolo ai gasit), dai de el si incepi sa tragi pe langa....N-ar fi mare paguba da' daca esti pe un fond al silvicului si mai dai si de un paznic ultrascrupulos care-ti spune "GATA!" dupa ce ai tras de 5 ori pe langa si s-a terminat cu vanatoarea pe autorizatia aia (chestie reala petrecuta acum un an) iti cam blestemi zilele ca n-ai investit numa un pic mai cu cap in optica si munitie pentru antrenament.
Cum nu am gasit niciun semn, fie el divin sau obiectiv care sa-mi arate ca luneta a inceput s-o ia razna, prefer sa nu am astfel de griji. Chiar daca montura si luneta ajung sa egaleze sau depaseasca valoarea armei, mai bine asa decat sa trag linie la final si sa vad un raport cheltuieli: xxx/rezultate ZERO

Mie Dec 24, 2008 9:03 am
Membru activ
Membru activ

In domeniul lunetelor de orice fel, ca si in domeniul uman, imbatranirea este boala inevitabila si grea.

Ultima oară modificat de Nichi pe Mie Dec 24, 2008 11:14 am, modificat 1 dată în total.

Mie Dec 24, 2008 10:19 am
Membru de onoare
Membru de onoare

De-a lungul timpului mi-au trecut prin mana o sumedenie de marci/modele de lunete. personal folosesc un zeiss(pe care il voi schimba cu un nikon in curand) si  o luneta meopta astea sunt constante insa de vanat si de tras am facut-o prin multe feluri de optica de la cele de sub 100 de euro pana la cele de 2000 euro. o reglula generala : o luneta de 500 de euro nu de de 4 ori mai slaba decat una de 2000... exista diferente insa acestea sunt minore si f f greu de observat de ochiul vanatorului de rand. Calitatile lunetelor din clasa de varf sunt intradevar remarcabile insa sunt si aproximativ egale.. adica este un echilibru si nu poate nimeni sa spuna zeiss e clar mai bun decat swaro sau invers. vreau sa va dezamagesc si sa va spun ca daca s-ar face un test in care lunetele ar fi mascate sa nu se poata vedea numele si forma lunetei iar reticulul sa fie la fel la toate nu stiu cati dintre noi ar putea deosebi un zeiss de 1500 de euro fata de o meopta de 700 sau oricare alta marca, aici vb de sticla strict. Intradevar stiinta a progresat f mult iar tratamentele sticlei si modul in care se fac acestea au progresat si ele, nu va aprindeti foarte tare cand vedeti pe o arma un zeiss de 20 de ani sau peste pt ca e aproape sigur ca o luneta cu mult mai putin renume insa noua este  mai buna.
        Observ o frica continua care s-a transformat de-a dreptul in obsesie si anume: dereglatul lunetelor iar toata lumea recomanda sus si tare ca daca vrem sa nu se intample asta sa bagam mana adanc in buzunare. NU E ASA. De lungul timpului am intalnit lunete ieftine care erau decente si care au stat pe armele posesorilor ani buni fara sa faca "figuratie". Nu sunt adeptul lucrurilor ieftine insa din pacate nu toti putem cumpara Mercedes si Bmw iar in acest caz exista o sumedenie de lunete care isi fac treaba cu brio la sume mult mai pamantene.

Ultima oară modificat de Apollyon pe Mie Dec 24, 2008 3:53 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Dec 24, 2008 11:54 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Subscriu la ce a spus violv si Apollyon si adaug ceva (care s-a mai spus dar e bine de repetat).

1. Nu cumparatzi "Kia" sun nici of forma
2. Intre gama de sus de la "Ford" si "Mercedes" e mica diferentza
3. +98% din vinatori nu au nevoie de "Mercedes" (inclusiv eu personal)

Comentariu la dereglat luneta: Fara indoiala "KIa" mai devreme sau mai tirziu se deregleaza pe calibrele grele. Poate pe un 22lr face fatza dar parca tot ma string putzin in spate sa o pun. Un "Ford" tzine insa mii de focuri. Am Bushnell 4200 pe 308, care a trecut de 1500-2000 de focuri. Sigur 308 nu 300 wm dar mii de focuri e totusi ceva timp. Ca referintza Bushnell 4200 e vreo 500-600 USD (aici).

CristianC

Mie Dec 24, 2008 3:43 pm
Membru activ
Membru activ

Nu sunt adeptul lunetelor ieftine, insa, asemeni lui Apollyon, consider ca o luneta medie poate sa-ti aduca multe satisfactii. Si apropo de lunete medii, zilele trecute am vazut un nou model scos de cei de la IOR: 2-12x33(nu sunt foarte sigur daca acesta este diametrul corect) cu reticul iluminat MIL-DOT si cu tubul de 35. Luneta este scurta si cam butucanoasa si din cate am inteles este destinata pietei americane. As fi curios sa aflu mai multe despre ea asta in cazul in care cineva detine asemenea informatii.

Mie Dec 24, 2008 7:27 pm
Moderator
Moderator

De acord si cu chestiile ieftine care fac treaba. Dupa cum stiti am pe 30-06 o lunetica Weaver de ~150 $ care rezista cu brio si special n-am clintit nici un click de la reglajul initial ca sa vad daca si cand o va lua razna :nustiu: Dar e foarte greu sa afli care din lunetele de 200 $ rezista. Eu am incercat 4 sau 5 astfel de lunete care n-au rezistat pana am ascultat de sfaturi  :respect: si am luat Weaver. Si uite asa ajungeam la o luneta Mercedes din 4 stifturi si una buna. Pe asta am testat-o intens asa c=o pot recomanda. Pe alte 3-4 le pot contra-indica iar de restul nu mai stiu nimic si nici n-am de gand sa aflu pe propria piele. Cum si pe la noi lumea e impartita in "bogati" si "saraci", am avut prilejul sa ma uit si sa trag cu mai multe Zeiss decat cu Tasco replica sau Norkonia. Si n-am auzit niciun proprietar sa se planga de Zeiss, nici chiar puse pe 375 H&H sau 300 Wby, 8x68 si alte distrugatoare de lunete.
In concluzie, daca am date sigure despre un ansamblu montura+luneta (cel putin 100 focuri trase si cateva luni de viata efectiva in teren fara reclamatii) atunci o pot recomanda. Altfel, pareri cum ca merge foarte bine si "unde o pun acolo se duce glontul" am auzit de multe ori doar ca "acolo unde o pun" era un termen foarte relativ, de mcel putin 30/30 cm iar distanta pana acolo rar depasea 50 m. De astfel de luneta si montura "perfecte" eu ma lipsesc.

Mie Dec 24, 2008 7:41 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Lunete folosesc Nikon Monarch, Meopta Artemis si Norconia (asta e pe 5,6x52R, prima carabina si prima luneta) si sunt multumit de toate. Nu iau stifturi dar nici nu tanjesc dupa nemtesti.

Joi Dec 25, 2008 3:04 pm
Administrator
Administrator

Pe carabina vanez doar cu luneta si este esential sa fie de calitate. Sincer nu ma deranjeaza neaparat luminozitatea ca vanez la goana, esential este sa fie robusta si sa nu se deregleze sub nici o forma. Asa ca prefer sa dau cu 200 eur in plus pentru o luneta testata in timp si care are trecute anumite teste dovedite in timp. Asadar in clasa lunetelor ieftine si cu o functionare ireprosabila pun: bushnell gama elite 4200. Iar in gama medie spre top recomand Kahles. Si Zeiss Conquest are referinte foarte bune si este testata in timp, o claritate deosebita.

Joi Dec 25, 2008 4:15 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 1182 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 79  Următorul