Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Dec 13, 2019 10:40 pm

Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Exista vreo statistica referitoare populatia de lupi din Romania 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj R?spuns: Exista vre-o statistica referitoare populatia de lupi din Romania
Tranan scrie:
Foarte interesante raspunsuri. Confirma multe din banuielile mele si anume ca este extrem de dificil sa intalnesti lupul. In Suedia (de doua ori suprafata Romaniei si cu 9.000.000 de locuitori) sunt ca. 200 de lupi la care se mai adauga ca 40-60 de lupi care trec sezonier din Norvegia si Finlanda. Se face atata scandal din cauza asta. Din pacate multi dintre vanatorii de aici sunt cei care protesteaza si cer chiar si eradicarea lor totala (cee ce norvegienii vor sa faca cu ai lor).
Oricat de daunator este lupul vanatului mi se pare absurd si prostesc a cere eradicarea lui. Ma bucur sa aud ca Roamania sta atat de bine atat la lup cat si la ras si urs, alte doua specii adesea urate de vanatorii de aici.
Din pacate tot ce dauneaza elanului, capriorului si iepurelui este considerat o problema aici: lupul, ursul, rasul si järv (nu stiu cum se numeste in romaneste dar in latina e denumirea Gulo gulo. Cel mai mare reprezentant al familiei mustelidelor). Consider insa ca sunt absolut necesare ecosistemului si nu numai, insa si datorita bucuriei si satisfactiei de a-i vedea in natura de a le putea arata copiilor mei vii si nu numai in carti.

Cu riscul de a  fi apostrofat de colegi pentru ca as fi of topic , eu totusi as vrea sa te rog  ca eventual sa deschizi un alt topic in care sa ne prezinti care este situatia efectiveloc la celelalte specii de vanat rapitor: ras, urs, jder etc , in tara ta.

Vin Dec 12, 2008 7:09 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Mesaj R?spuns: Exista vre-o statistica referitoare populatia de lupi din Romania
Veste proaspata: pe un fond din Constanta, mai spre granita cu Bulgaria au fost vazuti in repetate randuri 12 lupi. Fondul este cel pe care sunt cerbii la noi si este foarte bine pazit si protejat, fiind in perioada de repopulare cu interdictie aproape totala la vanat. Paznicul i-a vazut de cateva ori de la distanta, a putut sa-i numere dar nu si sa traga dupa ei. Acestia ar fi singurii pe la noi.

Vin Dec 12, 2008 7:22 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Nichi scrie:
Americanii au trecut prin faza aceasta si acum incearca din rasputeri sa-l reintroduca!

Daca imi aduc bine aminte, cu multi ani in urma omorasera o gramada de lupi si prin Romania intr-o zona, rezultatul fiind ca multe alte animale, printre care capriorul au inceput sa se imbolnaveasca si sa moara. Lupul care era sanitarul padurii si care manca exemplarele slabe si bolnave nu o mai facea ceea ce a dus la aparitia epidemiilor. Stiu ca au fost nevoiti sa transporte lupi cu elicopterul din alte parti pt. a repopula zona decimata. Nu mai tin minte zona dar cred ca undeva in Transilvania. Auzisem de la taica-meu det povestea asta cand eram mai mic.

Vin Dec 12, 2008 7:41 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Nichi scrie:
Americanii au trecut prin faza aceasta si acum incearca din rasputeri sa-l reintroduca!

Si pentru ca au o gramada de emisiuni la televizor, ne buimacesc si noua populatia, ca daca intrebi orice om de pe strada o sa-ti spuna ca lupii sunt specie protejata, pe cale de disparitie, si ca ar trebui sa repopuleze si Canada cu ei, sa readuca balanta..... :frizer:

Realitatea e ca numaratorile astea de pe langa zone populate nu pot fi extrapolate. In timp ce in parcul national jumatate din vizitatori stiu lupul alfa dupa numele mic, si am vazut lacrimi cand cineva imi spunea ca femela lui a fost calcata de masina, nu la fel stau lucrurile si mai departe decat poti sa mergi cu ATV-ul de la sosea. Lupi cu nemiluita. Caprioare nu prea mai gasesti in zonele alea, doar ceva elani.
Acum cativa ani au reusit aproape sa extermine populatia de reni din zona. S-a dat in sfarsit si aprobarea sa-i impuste din elicopter.... dar asta e alta poveste, mai lunga , dar nu mai putin interesanta.
Lupii sunt greu de prins cand sunt la ei acasa.

Daca vad vre-unul, blana lui vine cu mine acasa, sa repopulez locul de langa semineu  :rambo:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Vin Dec 12, 2008 11:28 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

N-am nimic impotriva unei reglari ale populatiei dar cand ai ca. 300.000 de elani,  intre 600.000-800.000 de capriori, ca. 5000 de cerbi, un numar de cateva zeci de mii de cerbi lopatari si ca. 260.000 de reni parca mi se pare exagerat sa te agiti atat pt. ca sunt 200 de lupi. :-\

Sâm Dec 13, 2008 1:06 am
Membru activ
Membru activ

as dori sa stiu daca exista o lege (mai recenta probabil)care interzice vinarea lupului?am pus aceasta intrebare pentru  c? la  noi pe fond sa cam impuscat in ultimii ani cel putin un lup pe sezon.Anul aceta sau impuscat deja 3 lupi pe un fond vecin

Vin Dec 19, 2008 10:58 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

catalin busca scrie:
am impuscat un mascul frumos pe o vreme de nici la pisica nu dadeai drumul din casa,il am impaiat acasa,m a mancat degetelul ce sa ma aia pe mine,distanta 70 m,viscolea,a trecut printr un parau pe langa un coleg vanator care nu la vazut,a urcat printr un catinis,l am luat din spate,mi am incercat sansa,nu m am gandit sincer ca o sa l nimeresc vreodata,asta a fost acum 3 ani,anul asta in primavara mi a iesit lupoaica cu 3 pui,spectacol adevarat,si am lasat o sa si vada de drum,primul si ultimul din viata mea de vanator,ma refer la cel impuscat,am uitat sa va spun ce injuraturi mi am luat de la amici ca nu i am impuscat,dar mi am asumat riscurile si acum ma simt cu sufletul impacat

Tot respectul pt.asta!!! Foarte corect si de apreciat!!

Sâm Dec 20, 2008 1:34 am
Membru nou
Membru nou

Mesaj Răspuns: Exista vre-o statistica referitoare populatia de lupi din Romania
Evaluarea efectivelor animalelor de interes vanatoresc din Romania le gasiti pe site-ul:

https://statistici.insse.ro/shop/

, unde trebuie sa va faceti cont de utilizator (dureaza aprox 5 minute).

Totusi, nu stiu cat refelecta statisticile lor realitatea din teren. Va las si pe voi sa apreciati.

Lun Feb 02, 2009 7:47 pm
Moderator
Moderator

Mesaj Răspuns: Exista vre-o statistica referitoare populatia de lupi din Romania
Statisticile sint facute dupa ureche .Ce pot spune clar e ca in ultimii 4-5 ani efectivul e in progres .Duminica(1.02) am ajuns undeva unde era zapada de 40  cm si urme de lup  cred ca 5-6 bucati ce faceau miscare la greu (dupa urme)si cu mistretii si cu ciutele  ,Am gasit  urme de lup in zone unde  se vorbea de lup cind eram copil de atunci pina acum nimic .Eu sper sa coboare si mai jos pentru a controla populatia de ciini

Mar Feb 03, 2009 3:15 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Simbata, la inchidere s-au vazut 3. Loc in care in ultimi 5 ani nu s-au gasit deloc.

Mar Feb 03, 2009 3:20 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat AIM
Membru de onoare
Membru de onoare

...A aparut si la mine....

Mar Feb 03, 2009 3:23 pm
Membru nou
Membru nou

Mesaj Răspuns: R?spuns: Exista vre-o statistica referitoare populatia de lupi din Rom
eltorro scrie:
Nichi scrie:

Acum cativa ani au reusit aproape sa extermine populatia de reni din zona. S-a dat in sfarsit si aprobarea sa-i impuste din elicopter.... dar asta e alta poveste, mai lunga , dar nu mai putin interesanta.
Lupii sunt greu de prins cand sunt la ei acasa.

Daca vad vre-unul, blana lui vine cu mine acasa, sa repopulez locul de langa semineu  :rambo:

Metoda cea mai eficienta de gestionare a populatiei de lupi e trapping-ul. Si la noi in fond sunt lupi peste tot. Anul trecut am vazut un haitic cu vreo 6 lupandri. Erau in mijocul drumului forestier langa un rau. Cand mi-au vazut masina au fugit in toate directiile astfel incat m-am trezit la mijlocul lor. Ii auzeam miscand prin padure dar nu-i mai vedeam . Am bagat un urlet de mi s-a facut mie pielea gainii si imediat au inceput sa se jeluiasca de prin toate partile pe unde erau. Dupa cateva minute un pui a iesit din padure la vreo 30m de mine si s-a postat pe o stanca pe marginea raului de unde a inceput sa urle dupa ai lui (ca pe animal planet)....Au fost imagini de neuitat.
Am trecut de la una la alta ....sunt animale extraordinare dar care trebuie controlate. In iernile grele fac ravagii mai ales in populatiile de capriori (cerbii de virginia la noi). Vanatoarea la lup nu cred ca e prea usoara. Eu nu ma vad stand la panda ore si zile intregi la temperaturile de aici. Trapping-ul ramane singura solutie ...dar n-am vazut multi care reusesc sa pacaleasca inteligenta lupului.

Mar Feb 03, 2009 5:15 pm
Membru important
Membru important

si noi am vazut,erau destul de vechi si insotite de excremente

Mar Feb 03, 2009 9:50 pm
Moderator
Moderator

Ieri, la "inchiderea" la mistreti, in prima bataie au iesit 3 lupi, in grup. Spre surprinderea noastra (cica: "unde sta lupul nu mai vezi picior de alt animal), la bataia a doua (a fost o goana dubla) din acelasi palc de padure au iesit 3 capre si un cerbulean tinerel cu cornite de vreo 2 palme.

Dum Feb 15, 2009 12:36 pm
Membru activ
Membru activ

violiv scrie:
Ieri, la "inchiderea" la mistreti, in prima bataie au iesit 3 lupi, in grup. Spre surprinderea noastra (cica: "unde sta lupul nu mai vezi picior de alt animal), la bataia a doua (a fost o goana dubla) din acelasi palc de padure au iesit 3 capre si un cerbulean tinerel cu cornite de vreo 2 palme.

Gresit . E ca la iepure .. unde-i cumatra gasesti si iepuri.. in 90% din cazuri (restul de 10% este atunci cind prin goana rupi "bazinul" in 2) . Mie mi-au iesit lupii din aceeasi bucata in care au iesit si mistretii si ciuta si vulpea. E drept ca nu stau precum sardelele la cutie.

Ultima oară modificat de claudiu pe Lun Feb 16, 2009 8:53 pm, modificat 1 dată în total.

Lun Feb 16, 2009 8:49 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul