Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Aug 06, 2021 2:30 am

Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE 
Autor Mesaj
Administrator
Administrator

Status: Neconectat
Mesaj CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE
Poate ati auzit de acest club, poate nu...
Este Clubul acreditat de ACHR sa organizeze probele de munca pentru rasele de vanatoare, implicit copoi ardelenesc.
Indiferent ca exista alte Cluburi Nationale sau Internationale, daca faceti parte din ele sau nu, deocamdata el este acreditat sa faca acest lucru. Asadar, daca doriti sa participati cu copoii dumneavoastra la probe de munca acreditate de ACHR aveti aceasta sansa prin acest Club.
Mie mi se pare o sansa extraordinara pentru ca in ultimii ani nu s-au mai organizat concursuri de munca sub egida ACHR. Au existat intr-adevar concursuri organizate de catre AGVPS sau alte Asociatii de vanatoare insa acolo nu s-au obtinut titluri omologate de catre ACHR. Acest Club va lupta pentru promovarea cainilor de vanatoare in chinologia din tara noastra.

Lun Mar 03, 2014 2:49 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Administrator
Administrator

Mesaj Re: CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE
Acest Club, prescurtat CRCV va organiza probele de munca indiferent daca cainele este inscris in orice Asociatie sau Club national atata timp cit are acte de origine recunoscute de catre ACHR si fara vreo discriminare in ceea ce priveste pretul. Diferenta va fi in cazul cainilor cu carte de origine emisa de alte tari. Adica persoane din alte tari care vor sa participe la probele de munca de la noi.
Nu este OBLIGATORIE inscrierea in CRCV ca sa participati la probele de munca!!!
(Atentie Dante, ca nu vrea sa fure nimeni identitatea viitorului Club de copoi ardelenesc!)

Lun Mar 03, 2014 3:07 pm
Membru important
Membru important

Marius, clubul acesta vrea (sau poate deja a acaparat in hartii) sa organizeze aceste concursuri pt toate rasele de caini de vanatoare nu numai pt copoi. Bine ar fi sa nu iasa un balci mai mare decat la AGVPS in cazul in care vor organiza aceste concursuri pt toti hartuitorii (copoi de toate natiile, tekeli, jagd etc) !

Lun Mar 03, 2014 4:58 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

http://www.cnca.ro/

Lun Mar 03, 2014 5:58 pm
Administrator
Administrator

Stely 2009, deja se lucreaza la programul competitional pentru copoi, terrieri, etc...
Este clar ca aceste concursuri vor fi recunoscute de catre ACHR. Daca lumea nu era impotriva mea si si-ar fi dat seama ca nu doresc decat sa avem caini testati indiferent daca azi organizeaza X si peste 2 ani Clubul De copoi, pe noi ne intereseaza sa nu stam pe tusa sau sa-i testam in curte, neoficial pana cand X sau Y se cearta pe aceste organizari.
Din pacate nu am reusit sa va captez atentia, interesul si sa va cer opinia in ceea ce priveste locatia, detalii organizatorice etc...Probabil o sa ne lipim cumva de cei de la terrieri, macar cu proba de hartuire ce ne intereseaza pe noi si urmand sa fim mai uniti si sa le stabilim cum trebuie.
Legat de balci, aici totul tine de organizare. Fiecare rasa ar trebui sa poarte discutii pe aceasta tema. Unii, chiar daca au deja Cluburi au inteles sa se mobilizeze. Altii care inca nu au Club arunca cu pietre intr-o initiativa laudabila, plus ca nu-i obliga nimeni cu nimic decat ii invita sa participe! Iar daca cineva are dubii legate de modul in care se distribuie, sau o sa fie folositi banii din taxa de testare nu are decat sa ceara informatia de la forurile competente. Accesul la informatie este liber in aceasta tara.

Lun Mar 03, 2014 7:36 pm
Administrator
Administrator

Avand in vedere ca totul se desfasoara sub patronatul ACHR cred ca se intelege ca vorbim de caini cu, carte de origine.
Eu sper sa dispara din grupele de vanatoare tomberonarii, metisii de ciobanesc, etc...Legea este clara trebuie doar sa militam pentru respectarea ei. La vanatoare nu sunt admisi decat caini din rasele de vanatoare sau metisii proveniti din acestea. Sa faca dovada ca monta a fost intre cainele X sau Y fie printr-o declaratie de monta la o Asociatie judeteana, fie la un for acreditat. Altfel, out! Bineinteles nu inseamna ca trebuie sa pensionam metisii deja consacrati, camarazi cu care ne-am facut treaba pana acum. Dar sa nu mai acceptam corcituri la vanatoare!

Lun Mar 03, 2014 7:49 pm
Moderator
Moderator

O sa fie o derogare in sensul ca pot fi arbitrati si ciinii ce nu au certificat de origine dar au 2 sau3 arbitraje pentru certificat de tipicitate(pedigri de tip C)
Dragi colegi , nu vrea nimeni sa acapareze nimic,
Clubul Romain -Cini de Vinatoare (CRCV) este singura forma de organizare acreditata de ACHR ,vrem nu vrem ne place ori nu ,asta e realitatea .CRCV nu ingradeste pe nimeni cotizeaza fiecare unde vrea , in plus clubul este deschis pentru cluburi deja formate neacreditate .La momentul acesta sunt in cadrul clubului mai multe sectiuni pe categorii de ciini de vinatoare cu probele de lucru respective .La nivel de ACHR la momentul acesta noi suntem ,procentual vorbind , nesemnificativi.Daca reusim si ne mobilizam si probele de lucru sa fie ,,o reusita ,, avem toate sansele sa putem avea un cuvint de spus.
Sansa noastra o fost aceia ca la FCI presedintele nou venit a impus ca regula ACHR -lui pentru ciinii ce au si probe de lucru (utilitari,vinatoare etc)care vor sa devina campioni ai unei tari si proba de lucru specifica grupei sau rasei , pe aceasta usa trebuie sa intram noi si mai departe totul depinde de noi .

Lun Mar 03, 2014 9:16 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Asa este cum spuneti dragilor si trebuie sa ne mobilizam deoarece este in favoarea noastra acest moment si putem misca ceva in tara asta pe linie de chinologie a cainilor de vanatoare
ACHR a inteles dupa 7 ani de existenta a Clubului ca noi muncim si ne vedem de treaba noastra chiar daca sint si nemultumiti( padure fara uscaturi nu exista), important este ca Forumurile Superioare au inteles munca noastra
Clubul incearca sa fixeze anumite Zone in tara unde sa mobilizeze proprietarii de caini sa-i adune la un loc si prin asistenta( arbitrii,recunoasterea concursurilor de ACHR si FCI) sa se organizeze probe de lucru
Ar trebui luat in calcul sa se stranga cateva persoane si sa infiiteze noi tarcuri prin tara deoarece singurul tarc care face obiectul de munca este la Bistrita !! Deci trebuie sa incercam sa gasim si ceva pe Centrul tarii, asa ca persoanele care stiu anumite tarcuri pretabile pentru probele de lucru sa ia legatura cu Dl Bocanescu iar acesta se va deplasa in cel mai scurt timp sa vada locatia
Deci avem nevoie de oameni cu experienta ca sa facem niste nuclee faine in tara si sa ne apucam de lucru
Alex te rog sa vorbesti cu persoanele care le sti in Zona ta si cu Jagdterrier-istii (sti tu care) mai trebuie discutat si cu nea Bara Silviu(pe tema asta, pe zona lui are si el un cuvant de spus, si avem nevoie de experienta lui), si sa va ganditi la un "plan de actiune". Plus ca mai sint multi Forumisti seriosi pe linie de caini de vanatoare.
Cei cu clubul de Copoi daca vreti la sedinta de A.G puteti sa-l chemati pe Dl Bocanescu la discutii sau lamuriri
Numai bine si spor la lucru
Pentru orice fel de detalii puteti sa-l contactati pe Dl Bocanescu, tel este deschis 24/24

Lun Mar 03, 2014 10:59 pm
Membru nou
Membru nou

Eu nu înțeleg de ce nu ar fi acceptate corciturile la vânătoare. Eu am două cățele: o vizsla cu pedigree și un metis de vizsla pentru care nu pot aduce niciun act. Am primit-o cadou și am dresat-o pentru vânătoare la câmp. Vânează cu rezultate bune și aș putea spune chiar cu plăcere evidentă. Amândouă cățelușele sunt folosite la vânătoare și nu văd de ce m-ar obliga cineva să las unul din câini acasă. Dacă e corcit e condamnat la cușcă și lanț? Asta e aberant de-a dreptul... Care-i pasul următor? Interzicerea vânătorii pentru cei care nu au măcar un vânător între rudele de gradul I?

Mar Mar 04, 2014 9:00 pm
Moderator
Moderator

mmarius scrie:
La vanatoare nu sunt admisi decat caini din rasele de vanatoare sau metisii proveniti din acestea. Bineinteles nu inseamna ca trebuie sa pensionam metisii deja consacrati, camarazi cu care ne-am facut treaba pana acum. Dar sa nu mai acceptam corcituri la vanatoare!

Mar Mar 04, 2014 9:08 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu trage Dom' Semaka....

Ce legatura are CRCV cu oricare corcitura, metis sau cotarla fie ea si consacrata?

Mar Mar 04, 2014 10:54 pm
Membru nou
Membru nou

N-are. Doar ca e aiurea să-ți propui să interzici folosirea la vânătoare a corciturilor. Sau poate că greșesc eu. Înțeleg valoarea câinelui de rasă și mai ales a liniilor de valoare chinologică dar cred că orice îngrădire de genul celei de mai sus este neproductivă și irealizabilă.

Mar Mar 04, 2014 11:00 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Sa interzici ar fi rau.
Sa le castrezi si sa incerci sa vanezi doar cu RASE DE CAINI acreditate FCI, specializate pe un anumit tip de vanatoare, AR FI IDEAL si bine ar fi sa tindem spre asta. Sa incercam sa lasam la vatra usor, usor, metisii/maidanezii/cotarlele(chiar si consacrate) si sa incepem SA FIM MANDRI DE NOI SI DE REALIZARILE NOASTRE.
Cu o cotarla, oricat de bine ar lucra,la mistret sa spunem, nu ne putem mandri decat pe plan local, la grupa..si cam atat. Daca cineva care s-a chinuit sa scoata ceva intr-o canisa de copoi sau alta rasa ne v a arata un film cu cainii lui, noua o sa ne fie rusine sa scoatem in fata cotarla(oricat de eficienta ar fi ea la porci).
In tot ceea ce am afirmat mai sus, trebuie sa incerc sa nu amestec vanatoarea de zi cu zi si CNCV, ACESTA DIN URMA VRANDU-SE un PAS INAINTE pentru VANATORI si CHINOLOGIA noastra.

Mie Mar 05, 2014 6:56 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Dupa pararea mea, in CRCV ar trebui sa se poata inscrie orice caine, metis sau de rasa, dar examene/probe de lucru si frumusete ar trebui sa sustina doar cei cu acte(minim C); restul stau si se uita, invataa, au rabdare, poate achizitioneaza in viitorul apropiat o rasa anume, despre care au invatat ceva cat au stat pe banca.

Mie Mar 05, 2014 7:02 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Citat:
La vanatoare nu sunt admisi decat caini din rasele de vanatoare sau metisii proveniti din acestea.

Imi pare rau sa subliniez aceasta fraza si spusa tocmai din partea cuiva cu mare forta/experienta...
Montele intre rase diferite de vanatoare ar trebui interzise, iar stapanii de caini inscrisi in CNCV, caini cu acte, care ar monta jagd cu copoi, ca poate iese ceva DUR, ar trebui sanctionati(mustrare verbala sau excludere); vrem sa tindem catre NEMTI nu catre ''INDIENI''....

Mie Mar 05, 2014 7:09 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul