Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Aug 06, 2021 2:58 am

Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE 
Autor Mesaj
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Status: Neconectat
Mesaj Re: CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE
Poate cu aceasta ocazie,nu vom mai auzi de metisi,de toate tipurile
Cred ca ar fi cel mai bine,sa fie obligatoriu un minim de examen,pt toate tipurile de rase de vanatoare
Ca doar sunt caini de vanatoare,nu?!?

Vin Mar 07, 2014 7:24 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

ce naiba sa testeze ? doar daca nu sti ca mistretul nu sta in cotet sa-l gasesti tot timpul acolo. Poate au vorbit cu Tiriac care are toata padurea ingradita(complex, tarc sau cum i-i spune !!). Intr-un teren liber poti sa testezi mai bine cainii care nu-s buni ca astia nu pleaca nicaieri, stau langa tine :D !

Ultima oară modificat de stely 2009 pe Vin Mar 07, 2014 7:31 pm, modificat 1 dată în total.

Vin Mar 07, 2014 7:30 pm
Membru important
Membru important

Pe data de 16 .03 impreuna cu presedintele clubului de vanatoare si cu cativa crescatori si pasionati de caini folositi la vanatoarea de mistreti facem o simulare la Bistrita in liber la o proba de lucru pentru caini consacrati.Mai exact o sa testam 3 caini(individual) in conditii de teren liber pe parcursul unei zile.Daca toate lucrurile decurg normal pe data de 18-19 05. daca bine retin,pe acelasi fond se organizeaza proba de lucru pentru caini consacrati.La forma finala inca se lucreaza dar incet incepe sa se contureze ceva.

Vin Mar 07, 2014 7:30 pm
Membru important
Membru important

sa ne tineti la curent cu ce va iesi, chiar suntem curiosi ! Insa la o viitoare evaluare sau concurs oficial sper sa fie constienti ca poate vin si caini care nu sunt asa consacrati.

Vin Mar 07, 2014 7:34 pm
Membru important
Membru important

stely 2009 scrie:
sa ne tineti la curent cu ce va iesi, chiar suntem curiosi ! Insa la o viitoare evaluare sau concurs oficial sper sa fie constienti ca poate vin si caini care nu sunt asa consacrati.

Parerea mea e sa nu fim rautaciosi terminologia de consacrati exista si se adreseaza cainilor adulti care au in spate cativa ani de vanatoare si lucreaza daca iti place le spunem "profesori" insa suna cum auzi .Daca te referi la caini mai tineri exista la dej la inceputul lunii mai Test de aptitudini si proba de hartuire la tarc.

Vin Mar 07, 2014 8:39 pm
Administrator
Administrator

Dupa stabilirea datelor oficiale va vom tine la curent. Acuma discutam in principiu.
Stely 2009, situatia sta cam asa. Este regula FCI ca toti cainii din rasele de vanatoare ca sa obtina titlul de Campion trebuie sa aiba si o proba de munca trecuta.
Referitor la probele de munca aici este mult de discutat. De exemplu din ce stiu si de la colegii care au legaturi in Ungaria concursurile cuprind 3probe. O sectiune pentru cainii tineri, cu probe mai usoare, foc de arma, urma de sange pe distanta scurta, hartuirea mistretului dar nu cu cerinte asa mari ca si la cainii consacrat. Sectiune pentru cainii maturi, care cuprinde probe mai complexe, pe langa cele de la cainii tineri, inclusiv o proba in care cainele trebuie sa astepte in punct fix. Si o proba concurs la tarc, cu punctaje pentru anumite actiuni ale cainelui: cautare, latrat, agresivitate, etc...
Daca tarcul este suficient de mare si in Ungaria sunt destul de mari, cred ca si la noi va fi la fel ne apropiem cit mai mult de realitate.

Vin Mar 07, 2014 9:30 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Da dupa cum se pare lucrurile se pun in miscare ,speram sa fie de bine.
Ce vreau eu sa spun e ca , ce vrem safacem ,la Dej e TAN si CACT
Aici vrem sa evaluam aptitudinile ciinilor native
Mai departe ce se vrea e , imbinarea aptitudinilor cu educatie pentru munca la mistret ,aici e mai delicat rezultate se obtin dupa ceva timp.
La noi inca se priveste superficial aspectul educatiei imbinat cu instinctele ciinelui . De cele mai multe ori se crede ca simpla eliberare in teren cu ocazia vinatorii inseamna dresaj .
Cred in continuare ca poti spune ca un ciine stie vinatoare dupa 3-4 sezoane deci dupa 3-4 ani .E adevarat ca intervine subiectivismul fiecaruia ,subiectivism rezultat din diversitatea zonelor de vinatoare cu conditii si cerinte foarte diferite aspect intarit si de neadecvare raselor la zona respectiva(una e vinatoare la,, adi matei,, unde goana e de 10-15 minute si alta e o goana de 3 ore in nu stiu ce zona ,.una e sa faci vinatoare in zone unde ciinii sunt un accesoriu , (care dupa parerea unora,pot fi inlocuiti cu 3-4 haitasi ) si alta e acolo unde posesorii cu ciini fac legea.
Eu cred ca e timpul sa intelegem ca detinere si folosirea cinilor de mistret (caci aici e baiul)a depasit faza de ,, ajutor de procurat proteina ,, cu orce pret
Cum la prepelicari pontatori calitatea flajului , a aretului .etc creaza spectacolul ,in armonie cu frumusetea exterioara a ciinelui asa cred ca e timpul sa oferim spectacol cu ciini de mistret atit ca mod de lcuru cit si ca extrior.Toti ciinii sunt frumosi , dar cind vezi un ciine ,,de rasa ,, de la o posta ca e altceva (estetic vorbind)
Pentru viitor sper in 15-20ani sa avem un copoi (ardelenesc)omogen cu caractere bine consolidate selectat dupa niste norme adevarate respectind cu strictete standardul .Nu sintem opriti de nimeni sa organizam cele mai bune si complete probe de lucru .
Cit priveste cele lalte rase e si mai simplu, trebuie sa facem selectie dupa regulile impuse de cluburile de origine si sa promovam indivizii ce se incadreaza .Cine vrea se implica ,cine nu (cit o mai merge )il dezeaga pe Grivei pleaca cu el in goana si e fericit ca a fost la vinatoare.

Vin Mar 07, 2014 9:56 pm
Membru important
Membru important

ADRIAN.B scrie:
Pe data de 16 .03 impreuna cu presedintele clubului de vanatoare si cu cativa crescatori si pasionati de caini folositi la vanatoarea de mistreti facem o simulare la Bistrita in liber la o proba de lucru pentru caini consacrati.Mai exact o sa testam 3 caini(individual) in conditii de teren liber pe parcursul unei zile.Daca toate lucrurile decurg normal pe data de 18-19 05. daca bine retin,pe acelasi fond se organizeaza proba de lucru pentru caini consacrati.La forma finala inca se lucreaza dar incet incepe sa se contureze ceva.

Superb, o idee geniala! ;)

Vin Mar 07, 2014 9:57 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Intr adevar se pare ca va fi ceva serios..mare dreptate alex55
Trebuie odata si odata sa se faca diferenta intre cainele de rasa si "grivei",altfel munca crescatorilor de caini cu pedigree,va fi 0...si normal sa nu i mai intereseze sa scoata caini de calitate,in acest moment in Romania sunt putini caini de vanatoare cu pedigree care fac si vanatoare...foarte multi duc cainii doar la expozitii de frumusete si atat
Parerea mea este ca sunt 5% caini de vanatoare cu pedigree care fac Vanatoare,si aici avem o mare problema!!!
Sa vedem ce se va intampla pe viitor,si cati se vor implica practic,nu teoretic ca pana acum!
Cred ca este un subiect interesant,de asta m am si inscris pe forum sa vedem ce se poate face practic!!!
O seara buna!

Vin Mar 07, 2014 11:05 pm
Membru activ
Membru activ

Idea de a avea probe diferite pentru caini cosacrati si tineret este nu doar de dorit ci si normala astfel avand ocazia de a vedea evolutia cainelui de la probe de aptitudini la probe complexe, si sper ca va creste interesul crescatorilor pentru educatai cainilor, si mai ales pentru pregatirea noastra a fiecaruia in cea ce inseamna conducerea cainilor la un nivel mai ridicat chear profesionist, dar si cresterea intertesului in selectie, avand si o baza de date a exemplarelor cu valoare in cea ce privesc calitatile de munca.

Sâm Mar 08, 2014 10:47 am
Membru important
Membru important

am intrat un pic in ceata, deci aceste probe se tin la dej sau la bistrita, de la Marius am inteles una de la alex alta . Probele de lucru in ce constau ca banuiesc la copoi este diferit fata de teckel sau terrier sau...................., un picut cam neclara situatia creata, eu zic sa va hotarati care expuneti detaliile si frumos le puteti posta sa nu intram in ceata.

Lun Mar 10, 2014 5:22 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Desi este sectiunea de copoi ardelenesc, imi permit sa scriu si aici ( sunt proaspat proprietar de copoi ardelenesc cu pedigree tip A) 2 lucruri:
1.Nu conteaza daca sunt sau nu acceptate corciturile la vanatoare.Lipsa unui caine de vanatoare omologat FCI care sa apartina ROMANIEI este rezultatul acestor metisari.Nimeni nu a inventat coada la pruna .E simplu.Noi ne-am multumit cu toate metisarile de-a lungul timpului ( aici ma refer la ultimii 50 ani), nu am reusit nici sa consolidam o rasa nici sa o prasim si nici macar sa o mentinem( vezi copoiul ardelenesc).Aceasta apatie, dezinteres si lipsa de organizare a dus la aparitia metisilor.Da recunoastem toti ...sunt exemplare care exceleaza si fac treaba...dar cat timp 5 6 ...10 ani...si atat.Dupa acele exemplare NU RAMANE NIMIC POZITIV...doar o serie de pui incadrati la tinere sperante care au ramas sperante caci de tinere nu mai poate fi vorba.De aici inversunarea noastra a crescatorilor de caini de rasa de a promova o rasa, o linie etc.
2.Copoiul ardelenesc inceapa sa renasca in Romania...Trebuie sa o recunoastem din nou...toi care facem vanatoare...fara caine de nas, vanatoarea la mistret e trista.
In concluzie, cei care credeti ca in urma voastra vreti sa ramana ceva , cei care vreti sa le dati copiilor vostrii un motiv sa se mandreasca cand zic "Uite cainele asta se trage din cainii crescuti de tata",Puneti umarul si ajutati.Ceilalti, va rog eu...macar nu ne incurcati !

Mar Mar 11, 2014 10:27 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM AIM WWW
Membru important
Membru important

parerea mea este ca acum nu mai conteaza cui apartine copoiul, fapta s-a consumat. Importanta este promovarea rasei in Romania intr-un cadru cat mai organizat. Apropo, terierii si pontatorii nu sunt niciuna rase romanesti si sunt mult mai bine organizati ! Pe la vanatorile organizate la vanat mic am vazut prea putine corcituri spre deosebire de vanatorile la mistret

Mar Mar 11, 2014 10:50 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3