Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Aug 06, 2021 3:08 am

Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Poti da examen FARA sa fii membru in vreo Asociatie ? 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Re: Poti da examen FARA sa fii membru in vreo Asociatie ?
@Blueish, desi nu esti vanator ,pare ca stii foarte multe despre vanatoare si braconaj ;D . Daca tot esti adeptul vanatului ''la liber'' si "moca''de ce nu te indrepti catre statele care-ti pot indeplini aceste fantezii ?
Sunt convins ca vei gasi tintitori (pt a fi vanator e nevoie de mai mult !) care te vor sfatui si-ti vor dezvalui secretul vanatului ieftin si fara bani !
PS Nu poti da examen fara sa fi trecut prin etapa numita STAGIATURA , deci trebuie sa colaborezi macar temporar cu o asociatie (cel putin deocamdata).

Mie Aug 27, 2014 10:57 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Totusi, omul vorbea despre taxa de "prima inmatriculare" nu despre cotizatia anuala.....

Joi Aug 28, 2014 8:47 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

fiecare asociatie impune o taxa...cine vrea sa intre in asociatie o achita cine nu cauta alta....
de ce se plateste cand se deschide o firma?
de ce plateste impozit de 2100 ron la o masina cu motor de 2700-3000
asta e
asta e tara noastra
la care nu-i convine sa iasa in strada.......

Joi Aug 28, 2014 9:32 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru activ
Membru activ

razvan22 scrie:
In Scotia care face parte tot din UK nu poti vana cat vrei chiar daca este sezon. Spre exemplu daca vrei autorizatie la cerb trebuie sa platesti 2000 lire si poti impusca 2 cerbi. La fazani la fel se plateste ziua de vanatoare 1000lire.

Total eronat... Ce spui tu e valabil pentru privatii care traiesc de pe urma vanatorii...

tibi_anghel scrie:
"...ma duc unde am terenul..."
Sa nu spui ca pentru terenul ala nu platesti nimic! Ca daca-i asa ma mut si eu in Anglia... Eu stiam ca in conformitate cu normele dreptului anglo-saxon, vanatul este considerat ca accesoriu al terenului pe care vietuieste si in consecinta este proprietatea celui care detine terenul si care, in afara situatiilor in care este vorba de specii daunatoare de care are tot interesul sa scape moca, te taxeaza, ca n-o fi prost sa faca "charity". Am I wrong?
Poate gresesc dar eu asa-mi aduc aminte din scoala.

You are badly wrong! Nu platesc nimic pentru terenul ala, ce nu intelegeti voi oameni buni, este ca aici tot pamantul este detinut de particulari sau asociatii particulare, iar proprietarii detin drepturile de vanatoare. Cu acordul proprietarului am drepturile de vanatoare asupra 1800 acrii de teren situat pe 2 ferme. Singurele cazuri in care platesc sunt cand vreau sa impusc o specie la care nu am acces pe terenul meu, Muntjac si Chinese Water Deer in cazul meu, dar si asta ma costa doar £75 iesirea si o taxa daca este trofeu medaliabil.
Vanatul nu este proprietatea nimanui atat timp cat este viu. Odata impuscat devine proprietatea detinatorului terenului pe care a cazut.

Joi Aug 28, 2014 11:30 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Citat:
Conform definitiei ce ai revitalizat tu si Asociatia ta ?! Trecand peste faptul ca e o definitie aiurea in tramvai ce nu are nici o legatura cu ce se intampla actual si ce face Asociatia de vanatoare, pentru ca voi nu puneti la un loc finantele ci i le donati Asociatiei si sunt puse la dispozitia Presedintelui, cine mai stie pe urma unde ajung ?!

chiar nu pricep, nu esti vanator, nu esti membru in nici o asociatie de vanatoare dar vi aici si ne explici tu noua ce se intimpla cu bani nostrii in asociatile noastre
serios... informatile astea le ai din ceva vis profetic sau bati campii?
Noi avem sedinta anuala in care comisia de cenzori prezinta raportul financiar pe anul precedent, deci nu donam nimic si stim foarte bine unde si pe ce se duc banii
Si oricum sunt aici cel putin 10 presedinti/membrii fondatori de asociatii care iti pot spune si ei cat de amarnic te inseli
PS
definitia cuvantului Asociatie era un copy/paste dintr-o lucrare destul de cunoscuta numita DEX

Joi Aug 28, 2014 1:12 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

bogus scrie:
Citat:
Conform definitiei ce ai revitalizat tu si Asociatia ta ?! Trecand peste faptul ca e o definitie aiurea in tramvai ce nu are nici o legatura cu ce se intampla actual si ce face Asociatia de vanatoare, pentru ca voi nu puneti la un loc finantele ci i le donati Asociatiei si sunt puse la dispozitia Presedintelui, cine mai stie pe urma unde ajung ?!

chiar nu pricep, nu esti vanator, nu esti membru in nici o asociatie de vanatoare dar vi aici si ne explici tu noua ce se intimpla cu bani nostrii in asociatile noastre
serios... informatile astea le ai din ceva vis profetic sau bati campii?
Noi avem sedinta anuala in care comisia de cenzori prezinta raportul financiar pe anul precedent, deci nu donam nimic si stim foarte bine unde si pe ce se duc banii
Si oricum sunt aici cel putin 10 presedinti/membrii fondatori de asociatii care iti pot spune si ei cat de amarnic te inseli
PS
definitia cuvantului Asociatie era un copy/paste dintr-o lucrare destul de cunoscuta numita DEX

Salut Bogdan , de ce te obosesti ? Nu vezi ca are creierul linistit ?
A intrebat la inceput de examen etc si apoi a sarit pe craca
O zi faina .

Joi Aug 28, 2014 1:30 pm
Membru activ
Membru activ

blueish ...ASTA ESTE PROCEDURA PRIN CARE TRECI DE LA GONASI LA VANATOR, PLATIND ACELE TAXE ITI PLATESTI DREPTUL DE DEVENII VANATOR DACA NU, ESTI LIBER SA RAMAI TOT GONASI....ASTEA SUNT REGULILE IN TARA NOASTRA.

Joi Aug 28, 2014 6:33 pm
Membru important
Membru important

bogus scrie:
Dar!!! parerea mea este ca aceste taxe prohibitive ne feresc oarecum de aparitia vanatorilor asistati social care ar vana pentru hrana zilnica
Faceti un mic exercitiu de imaginatie la cum va arata fauna, la o taxa de 100 de lei anual si o lisa care o gasim pe forum si acum la 100 euro, evident fara sa mai existe asociatiii fonduri etc, totul sa fie la comun...

Ar arata foarte bine.

Ia incearca si tu sa iti imaginezi urmatoarea situatie :

1. prezent ~ 70000 vanatori
2. taxa medie anuala in prezent ~350 EUR => total taxe anuale 24.5 mil EUR
3. viitorul din scenariul tau ~ 500000 vanatori
4. taxa medie in scenariul tau 100 EUR =>total taxe anuale 50 mil EUR

Acum tine cont de faptul ca modul de organizare a vanatorii este dependent de cotele de recolta asadar vanatul/vanatoarea ar primi de X2 ori mai multi bani,la acelasi efectiv de animale vanate, daca scazi si costurile functionarii a zeci de asociatii cu f multi angajati existente in prezent vei ajunge la concluzia ca ce se strange din vanzarea autorizatiilor se cheltuie cu salarii si altele , doar o mica parte sau deloc ramane pentru vanat.

Apoi daca in localitatea X sunt acum 2 vanatori care isi fac de cap astazi cand vor fi 10 cei vor sta cu ochi unul pe celalat deci sanse de "orgii" ceva mai reduse vor fi mult mai multi interesati de prosperitatea vanatului lucru care evident ar duce la sporirea efectivelor , chiar daca in aparenta "cu bani putini" .

La toate astea se adauga banii mai multi veniti din comertul cu arme, munitie echipament , un numar mai mare inseamana mai multe voci , mai multa putere in apararea intereselor, chiar si asociatiile care vor tine preturile mari ar avea de castigat mult mai mult decat in prezent pentru ca ;D simplu cererea ar fi mai mare.

Limitarile de orice natura nu sunt benefice nici macar pe termen scurt.

Imagine

Vin Aug 29, 2014 7:56 am
Membru de onoare
Membru de onoare

scenariul meu era cu o taxa de 100 lei nu cu 100 euro :D deci calculul nu mai iese :icon_lol:

Vin Aug 29, 2014 8:03 am
Membru important
Membru important

bogus scrie:
scenariul meu era cu o taxa de 100 lei nu cu 100 euro :D deci calculul nu mai iese :icon_lol:

hahha corect am ramas blocat pe EUR ;D

@Blueish

Trebuie sa te raportezi la ce poti tu , adica posibilitatile legale si materiale ACUM , AICI in RO.

Da, si mie mi se pare ca sunt bani aruncati, nejustificati cum vrei tu , banii ceruti ca prima taxa de vanator sau taxa de aderare la sociatie, sau cum se numeste, dar legal astazi nu ai alta posibilitate . Daca crezi ca nu este justificata acea suma este un aspect , daca nu iti permiti cei 3000-4000 lei cat costa stagiatura+examenul+"prima inmatriculare" la care mai adaugi eventual si cotizatia pentru inca un an (fara sa omiti ca dupa ce platesti toate astea mai ai de scos din buzunar diverse sume pentru arme, munitie,optica,caine e.t.c. dar mai ai si alte costuri pentru autorizatii, transport, chiolhanuri lautati s.a. ) cred ca este mai bine sa te concentrezi pe alte activitati care sa iti aduca venituri suplimentare si sa lasi vanatoarea pe mai tarziu , vanatoarea nu este ieftina nici la inceput de drum si nici "in timpul activitatii", nu te enerva si mai ales nu uita ca un vanator bun este unul cu rabdare ;D .

Toate bune

Imagine

Vin Aug 29, 2014 1:10 pm
Membru activ
Membru activ

Shootgun tu zici ca totul este privat deci pentru privati este valabil. Tu vrei sa zici ca proprietarul iti da tie dreptul de a vana gratuit? Cine se ocupa de administrarea vanatului? Poti iesi singur cu pusca la vanatoare in sezon fara nici un fel de document?

Shootgun scrie:
razvan22 scrie:
In Scotia care face parte tot din UK nu poti vana cat vrei chiar daca este sezon. Spre exemplu daca vrei autorizatie la cerb trebuie sa platesti 2000 lire si poti impusca 2 cerbi. La fazani la fel se plateste ziua de vanatoare 1000lire.

Total eronat... Ce spui tu e valabil pentru privatii care traiesc de pe urma vanatorii...

tibi_anghel scrie:
Sa nu spui ca pentru terenul ala nu platesti nimic! Ca daca-i asa ma mut si eu in Anglia... Eu stiam ca in conformitate cu normele dreptului anglo-saxon, vanatul este considerat ca accesoriu al terenului pe care vietuieste si in consecinta este proprietatea celui care detine terenul si care, in afara situatiilor in care este vorba de specii daunatoare de care are tot interesul sa scape moca, te taxeaza, ca n-o fi prost sa faca "charity". Am I wrong?

You are badly wrong! Nu platesc nimic pentru terenul ala, ce nu intelegeti voi oameni buni, este ca aici tot pamantul este detinut de particulari sau asociatii particulare, iar proprietarii detin drepturile de vanatoare. Cu acordul proprietarului am drepturile de vanatoare asupra 1800 acrii de teren situat pe 2 ferme. Singurele cazuri in care platesc sunt cand vreau sa impusc o specie la care nu am acces pe terenul meu, Muntjac si Chinese Water Deer in cazul meu, dar si asta ma costa doar £75 iesirea si o taxa daca este trofeu medaliabil.
Vanatul nu este proprietatea nimanui atat timp cat este viu. Odata impuscat devine proprietatea detinatorului terenului pe care a cazut.

Vin Aug 29, 2014 9:34 pm
Membru activ
Membru activ

razvan22 scrie:
Shootgun tu zici ca totul este privat deci pentru privati este valabil. Tu vrei sa zici ca proprietarul iti da tie dreptul de a vana gratuit? Cine se ocupa de administrarea vanatului? Poti iesi singur cu pusca la vanatoare in sezon fara nici un fel de document?

Shootgun scrie:
razvan22 scrie:

tibi_anghel scrie:

Corect. Eu ma ocup de administrarea vanatului pe terenul respectiv, si ies la vanat de cate ori om chef fara nici un document si pot vana orice este in sezon.
Cand am spus ca totul este privat, m-am referit la proprietati, nu toti proprietarii de terenuri sunt interesati de vanatoare.Atunci vin cei ca mine , si in schimbul drepturilor de vanatoare, tinem daunatorii si efectivele de vanat sub control.

Vin Aug 29, 2014 11:05 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Shootgun scrie:
Corect. Eu ma ocup de administrarea vanatului pe terenul respectiv, si ies la vanat de cate ori om chef fara nici un document si pot vana orice este in sezon.
Cand am spus ca totul este privat, m-am referit la proprietati, nu toti proprietarii de terenuri sunt interesati de vanatoare.Atunci vin cei ca mine , si in schimbul drepturilor de vanatoare, tinem daunatorii si efectivele de vanat sub control.

Vai de steaua ta de vanator amarat !!!!!
...cand ti-o fi mai rau sa iti fie ca acum, numa ai grija sa zica supusul Coanei Lizica:
" Bah, a avut grija un roman grija buna de fiarele mele, tina-l Dumnezeu sanatos si departe de Ponta !!!!

Sâm Aug 30, 2014 8:42 pm
Membru activ
Membru activ

In ro. trebuie sa fi inscris intro asociatie de vinatoare , ca sa poti atasa la dosar cele prevazute ca sa poti da examen, iar pe urma poti sa iesi din asociatie si sa mergi pe cont propriu ,adica platesti la fiecare iesire vinatul care-l soliciti asociatiei unde ceri aprobare,plus ca trebuie sa-ti faci si asigurare medicala ,care este foarte scumpa dupa cum am auzit din unele surse de la colegii de breasla.In Canada nu trebuie sa fi in nici o asociatie de vinatoare ,doar i-ti scoti o autorizatie la vinatul din sezon care este ieftina in functie binenteles de marimea lui intre 80-300 dolari si cu D-zeu inainte ., urci in masina si o iai la drum ,unde ti-o fi norocu ,doar ca sunt multi vinatori care isi fac foisoare in copaci si daca nu esti atent, caci ai puse pancarde cu prezenta lor poate te trezesti cu un proiectil in fund.,dar cu cit urci in nord cu atit ai sanse mai mari de a nu fi deranjat de nimeni.Dupa inpuscare sunt anumite puncte din zona unde mergi si il crotalizeaza pentru a fi in regula la intoarcere pe sosea si sa nu te ia politia la rost .In rest nu platesti nimic pentru arma (impozit) nici nu te cauta nimeni daca o ti sub pat sau in podul casei.,dar astea sunt regulile de peste ocean si nu la noi in ro. unde asa cum sunt trebuie sa le respectam .Va doresc numai bine

Lun Sep 01, 2014 10:06 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2