Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Aug 06, 2021 2:08 am

Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Ascutit cutite 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Ascutit cutite
Imi permit sa ma pronunt cu ce am constatat eu pana acum.Desigur, remedierea unui tais se poate face si pe banda abraziva a grinderului, dar asta e de facut numai si numai daca taisul este grav deteriorat, si cu atentia cuvenita pt a mentine lama rece.
Ascutirea cutitelor pe orice fel de dispozitiv fantoma(sau nu), care aduce un microtais in "V", ca o dalta, duce la un cutit care barbiereste dar nu taie.Deasemenea , ascutitul pe orice utilaj mecanic, electric, ce poate duce la incalzirea chiar si usoara a lamei, nu face nimic bun, cu putina indemanare se obtine un tais relativ bun,, dar nu va avea retentie, iar noi mai lenesi fiind, ne bucuram ca merge repede.Insa, daca pui pret pe un cutit si vrei ca in timpul utilizarii, si de ce nu al a.scutitului, sa ai parte de satisfactii personale si momente placute(parca vorbesc de sex ;D ), atunci recomand achizitionarea catorva pietre de ascutit, ca or fi naturale, artificiale, ori intercalate, nu conteaza.Important e ca, la nivel elementar, e nevoie de 3 pietre, una mai abraziva(280-600), una medie(600-1500) si una de finisare(1500-4000-8000).Pe langa asta, cei pasionati pot lua un set intreg de pietre, ceea ce face ca trecerea de la o granulatie la alta sa fie mult mai rapida, avand in vedere ca ascutirea propriuzisa se face DOAR cu prima dintre ele, cea mai dura, iar restul doar finiseaza suprafetele, fiecare eliminand urmele celei de dinainte.Toate astea le gasiti intr-un articol foarte interesant scris de Catalin Sorescu(ZenGo).
Ca si in cazul tuturor lucrurilor care ne intereseaza:arme, calibre, munitie, optica, masini, caini, imbracaminte, smd, si in cazul pietrelor, al nr. si granulatiilor necesare, putem polemiza la nesfarsit.Eu nu doresc asta, nu am timp si nici rabdare.
Concluzia mea dupa utilizare mai multor feluri de pietre naturale, si al catorva artificiale, este ca cel mai bun compromis in raportul calitate/pret sunt pietrele HAJDU, ale caror unic distribuitor este Catalin Sorescu, le gasiti pe siteul lui (http://www.finetools.ro/ascutire/pietre-haidu).
Pt o minima eficienta recomand pietrele in granulatiile 280, 600 si 1200.Acestea sunt notate in sistemul european, granulatiile corespondente in sistemul japonez(JIS) ar fi 280=360, 600=1200, iar 1200=4000.
Cu piatra de 280(360) puteti repara cam orice problema a taisului, iar cu urmatoarele doua aduceti taisul la adevar.
Precizez ca aceste pietre sunt foarte valabile de la simplele oteluri carbon, pana la cele mai rassate pulberi metalurgice.Am ascutit si S90V, Vanadis 23, M390 cu ele, dureaza desigur un pic mai mult insa merge si fac treaba buna.In comparatie, orice piatra artificiala japoneza care face treaba buna la oteluri de top(Chosera, Shapton, Bester, Sigma, smd) costa intre 50-120 Euro una bucata.
Personal folosesc setul intreg al pietrelor Hajdu(280, 400, 600, 1200, 1500(Soft si Hard), si consider ca daca exista rabdare pt o treaba buna, e ca o adevarata terapie.Acum mai depinde daca ascutitul se face doar de nevoie, sau si din placere. :D
A nu se considera cele scrise mai sus ca o reclama la aceste pietre, e doar un sfat pt colegii care vor sa aiba un cutit ascutit cu minim de efort.

Imagine

Respecte si stay sharp!

Mie Ian 14, 2015 6:08 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

As vrea sa imi dau si eu cu parerea

Cand vorbim de ascutit cutite trebuie sa vorbim pentru ce...ascutim aceste cutite? La ce le folosim?

Un tais cu care transam porci mistreti ar fi ascutit la maxim 600 grit, asta pt a lasa dintisori microscopici pe tais. Un tais "dintos" va tine mai mult decat unul finisat super fin.

Multi factori trebuie luati in vedere cand ascutim un cutit.
Unghiul mai mare sau mai mic...din nou depinde ce taiem cu el. Un tais cu unghi de 18 grade/pe o parte...va fi mai usor de impins prin carne decat un tais cu unghiul de 25 grade...dar nu va fi la fel de rezistent.

Un tais cu double sau triple bevel va fi mult mai rezistent si mai aproape de un tais "convex".
Putem lua 2 cutite identice, ascutim unul la 20 grade si celalat la 25 grade. Nu vor taia la fel...si nu vor rezista la fel.

Bun, acum hai sa vedem ce ascutim...
Cutit de 2 lei sau cutit scump. Adica, atunci cand eu am un cutit de $1000 facut de Nick Wheeler...nu o sa il ascut pe piatra...sau pe hartie...sau doamne fereste pe vreun grinder.
Nick Wheeler imi vinde un cutit absolut 100% simetric, daca eu il dau pe piatra (orice fel de piatra, chiar si cea mai scumpa piatra din lume) stiu sigur ca acea lama nu va mai fi simetrica cand termin. Pentru ca mana libera nu are un unghi fix, nici nu poate avea control total de a apasa exact la fel de pe o latura la alta.

Sigur va fi ascutit dar simetric...nup.
Oricine vrea sa se convinga am un aparat digital deasurat unghiul taisului. Pot garanta ca never si niciodata nu putem ascute freehand si simetric in acelas timp.

Am ascutit sute de cutite de la cutite de unt...la cutite de $2-3000.
Am invatat sa ascut cutite cu low speed bench grinders cu paper rolls. Role din hartie presata.
Am invatat sa ascut cutite pe beltsander...pe pietre de diverse feluri si intru'n final am ramas la sandpaper sharpening
Hartie glaspapir cum se foloseste in domeniul tinichigerie/vopsitorie.
Prinsa cu pioneze de un mousepad (ofera putin "give")
De la 200 grit la 2000.

Asa am ascutit multe cutite...pana cand mi am strans destui banuti si am cumparat un Wicked Edge Pro.

Hands down...cea mai buna metoda de a ascute cutite.
Singura metoda de a ascute o lama perfect simetrica, si de a face orice lama perfect simetrica...singura metoda de a avea control la ce unghi exact sa fie ascutit acel cutit.. singura metoda de a repara corect o lama ciupita.

Wicked Edge Pro este crema cremelor cand e vorba de ascutit cutite. Modelul Pro este frisca de deasupra a gamei Wicked edge.

Parerea mea anyway...dar sunt dispus sa argumentez prin fapte aceasta parere cu oricine doreste

Vin Mar 10, 2017 8:03 pm
Membru activ
Membru activ

La o sectie de carne sau restaurant unde se folosesc cutite inox obisnuite de la firme de gen,banda si masatul sant indispensabile.In cateva minute ai un cutit laser si pentru catva timp il mentii din masat si faci treaba.
Asa procedez si eu cu cele aprox 80 cutite ce le trag pe banda apoi pe discul de pasla cu pasta alba carbochim. Functioneaza extra-super-brici -laser !Poate sa zica cine ce-o vrea.Am un amic cu macelarie ,aceeasi poveste,banda,si pasla cu pasta si masat ulterior cand improspatezi taisul.Teoreticienii sustin ca masatul nu ascute doar indreapta,ei bine ascute mai mult decat credeti si inca de razi parul,mai bine decat cu briciul.Vorbim de masat de calitate nu de 20 lei,aici intra dick oval sau rotund si altele de calitate.
Cam asta-i treaba cu uneltele de munca cu care faci bani.La categoria pasiuni-terapie prin ascutire vorba lui Zenaldiak,la cutitele mele mai bune de un otel mai de calitate,folosesc chosera,shapton si sigma select II din mana si le fac la fel cu cele de la grinder adica brici dar cu munca .In plus capata o margine oglinda foarte aspectuoasa.Asta cand e timp sa ma joc de-a samuraiul.E adevarat ca din mana nu faci un tais ascutit simetric ca nu ai cum,vrand nevrand apesi mai tare sau mai incet,mai inclinat sau mai drept intr-o parte sau alta dar la final cu un 6000-8000 grit se mai uniformizeaza taisul si arata ok pentru mine.Am si pietre Haidu dar cele japoneze sant mai bune si nu le mai folosesc.Recapitulare:
- cutite de munca ,banda,pasla,pasta si apoi in timp ce lucrezi masat;
- cutit mai de soi, pietre de apa japoneze ,sigma select II taie nemaipomenit la fel si chosera si shapton,dupa care strop cu pasta si mai apoi masat ceramic (nemaipomenit de bun cel de la ikea si cel mic cu maner de lemn mississippi parca, era de vanzare pe bushcraft.ro,excelent si asta);
- pentru margine perfecta , sistem de ascutire cu ghidaj ce face tais uniform ca cel amintit de Robino,nu am nici sistem si nici cutite asa de soi.

Pentru bucatarie recomand cu succes garantat pentru rosii,paine proaspata,crapi,somni sii alte asemenea lucruri dificil de taiat ,zwilling four star, cel cu dinti pentru paine lungime 20 cm si victorinox de 11 cm cu dinti.Aceste cutite desi sant dintr-un otel moale taie nemaipomenit,incredibil.Sotia mea s-a apucat sa taie conuri de brad uscate si le-a nenorocit taisul dar cu cateva plimbari pe masatul ceramic s-au reparat nesperat.Spre deosebire de un cutit normal cu care dupa cateva rosii nu mai taie , astea taie lazi intregi de rosii fara sa necesite ascutire.

Sâm Mar 11, 2017 4:33 pm
Membru important
Membru important

Toporul meu rade par
Cutitele mele feliaza firul de par in doua

Sâm Mar 11, 2017 9:19 pm
Membru important
Membru important

now with pictures...

your average folder
Kershaw Les George Design

Imagine

trusa de ascutit
Wicked Edge Pro

se prinde lama cutitului in menghina utilajului care este free floating si prinde lama cutitului perfect _ nu trebuie ajustata stanga dreapta

Imagine

se prinde un digital angle gauge cu magnet, pe ambele brate de ascutit pt a se verifica unghiul ascutisului stanga dreapta
in cazul asta, era o diferenta destul de mica, am vazut diferente mult mai mari, mai ales la cutite custom made in romania

Imagine

Imagine

se pune o dara de carioca pe abele parti al ascutisului pt a determina unde va ascutii diamantul
cand avem o diferenta de unghi pe ascutis, trebuie sa o luam de la capat.

punem un nou Re Grind pe ambele parti, in cazul asta, in jur de 17 grade
incepem cu 100 pt a taia unghiul nou si progresam cu 200
la un regrind nou si asta depinde de unghiul pe care il vrem, e posibil sa fie nevoie de 100 sau 150 treceri cu fiecare grit, pe fiecare parte a lamei

Imagine

Imagine

verificam unghiul din nou dupa ce ii dam pe ambele parti

Imagine

Imagine

Close enough!

apoi schimbam grit ul la 400 ii dam de cateva 80 sau 100 de ori pe ambele parti, apoi 600 grit si repeat

Imagine

schimbam grit ul la 800 si 1000 si repetam...

Imagine

a inceput sa arate mai bine...

Imagine

1000 apoi 1600 ceramic de cateva 60 sau 80 ori pe fiecare parte

Imagine

cam aia e...

looks much better!
perfect symmetry

Imagine

We re not done yet!

scoatem leather Strop, dam cu putina pasta verde...si plimbam lama pe ea de cateva ori...oh...vreo juma de ora asa

Imagine

mda...si cam atat.

laser sharp !

Imagine

Imagine

Imagine

ei si cam asa se ascute un cutit boys and girls...

Joi Mar 16, 2017 8:26 pm
Membru important
Membru important

Super profi! Impecabil! Respect!

Vin Mar 17, 2017 3:23 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Merci merci...
Strict pt mofturosi fitosi si pretentiosi
Si pe piatra merge dar nu va avea acelasi aspect nici aceasi simetrie.
Ce arat mai sus este simplu.
Cu acest Wicked edge se poate pune nu doar 1 bevel ci multiple bevels.
Pot duce ascutisul la 3 bevels...sa zicem cel de 17.5 apoi al doilea mini bevel la 19 si ap treilea micro bevel la 22 sa zicem...si asta pt a realiza un tais mai resistent, cum sunt convex edges.

Vin Mar 17, 2017 4:49 pm
Membru important
Membru important

Chiar si cu mama lui Wicked Edge nu m as apuca acum de cutitele mele. Nu ma pricep si asta este. As strica cateva, multe, fieroaice inainte sa ma apuc de ascutit un cutit bun si aici se vede ca nu ti-au trecut putine prin mana.
Super profi!
Numai bine.

Vin Mar 17, 2017 7:28 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

E mai usor decat pare.
Mult mai greu sa inveti sa ascuti pe piatra pe hartie sau pe belt sander. Acolo trebuie sa ai mana si sa strici cateva din cutitele lu mama din buctarie pana sa inveti la ce unghi si cat de tare sa apesi.
Wicked edge este cam "fool proof" ... oricine poate invata destul de repede...odata ce ascuti cateva zeci de cutite mai ieftine pe ea iti dai seama despre ce e vorba si poti trece la cutite mai scumpute.
Versiunea Pro te scapa de multe bibileli care le ai avea la modelele mai ieftine Wivked edge deoarece prinderea (menghina) nu este free floating si pentru a prinde lama perfect dreapta sus/jos necesita putina practica. Daca lama nu e perfect prinsa nici geometria ascutisului nu va fi. Modelul Pro e mai scumpa dar usureaza acesti pasi mai dificili...also, mai am o menghina pt lame mai groase (ce sare de .250 inch) care din nou...nu e available pt priderea modelelor non Pro.
Cu aceasta menghina mai mare pot ascutii si sabii si Bowies mari cu lame groase.

Din nou...cutite scumpe necesita un ascutit adecvat. Sa strici lama pe o piatra e f usor si nu prea avem maestrii in romania cand vine vorba de ascutit o lama scumpa.

Pt cine foloseste cutitul e necesar sa invatam sa ascutim.
Cunosc destui cu multe cutite care dau bani pe curieri si trimit cutitele de fiecare data cand necesita un freshen up.
Pt cei care investesc bani in cutite scumpe renteaza sa investeasca si pt o ascutitoare de calitate.
Multi zic ca $1000 sunt multi bani pt aceasta jucarie dar nu e. Cateva pietre calitative costa mai mult...si nu iti asigura simetrie nici control total asupra geometriei.

Dupa ce am incercat cam toate modalitatile de a ascutii o lama de cutit pot spune ca pana acum nu exista ceva mai bun decat ce vedeti mai sus.

Vin Mar 17, 2017 8:38 pm
Membru important
Membru important

Imagine

Another ReGrind..."Pig Killer"
Otel W1

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Vin Mar 31, 2017 9:12 pm
Membru important
Membru important

And...another

Imagine

Imagine

Vin Mar 31, 2017 9:19 pm
Membru important
Membru important

Imagine

Lun Apr 03, 2017 10:26 am
Membru important
Membru important

Imagine

Lun Apr 03, 2017 10:56 am
Membru important
Membru important

Complete regrind
Soimu hunter k390

Imagine

Imagine

Imagine

Vin Apr 07, 2017 2:44 pm
Membru important
Membru important

More knives...

Imagine

Dual bevel 15/25 degrees

Imagine

Imagine

Vin Apr 28, 2017 8:22 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul