Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Aug 06, 2021 1:31 am

Răspunde la subiect  [ 343 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Următorul
Alegere Lanterna 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj Alegere Lanterna
Tinand cont ca este primul meu post vrea sa salut pe toata lumea, si in legatura cu interesul meu: Nu sunt foarte pricepu in asa ceva dar as vrea un sfat despre o lanterna pe care sa o pot utiliza in vanatoare (Foarte rar nu sunt un impatimit), dar foarte frecvent in alpinism deci ceva mic si cu o putere foarte mare. ma gandeam la: Led Lenser T7 sau P7 (Identice doar design schimbat), un XTAR modelul acesta http://www.okazii.ro/catalog/39623800/L ... ml#galerie dar nu stii dimensiunile daca ma poate ajuta cineva si nici daca pot gasii acumulatori de rezerva sau daca pot folosii baterii normale, sau acest model Police http://www.okazii.ro/catalog/40089407/L ... izare.html ce imi recomandati din acestea si bine inteles daca stiti alte modele accept orice propunere de la cunoscatori. Va multumesc!

Mar Apr 13, 2010 1:13 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: Alegere Lanterna
Salut.

Pentru vinatoare iti recomand o lanterna "frontala",  eu folosesc de vreo sase ani o TIKKA PLUS. Vad ca a aparut o varianta noua TIKKA PLUS 2.

O poti vedea aici:

http://www.himalaya.ro/catalog/product_ ... ts_id=1773

Sint baterii tip AAA, orele de functionare vreo 150.

Iti lasa miinile libere, foarte important in padure cind trebuie sa te feresti de crengi, sa duci arma, sa ai cu alte cuvinte, miinile la dispozitie. Are vreo trei pozitii de functionare, de intensitate a luminii si una intermitenta de pozitionare in caz de probleme.

Mar Apr 13, 2010 1:54 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou
Membru nou

Multumesc frumos pentru raspuns dar nu caut nimic frontal vreau ceva de mana, in alpinism mai ales in zonele cu stanci alunecoase (De exemplu pestera Ursului zona ne iluminata cea care poate fi vizitata doar de cei cu licente de alpinism si geologie) nu pot admira peisajul cu una pentru cap deoarece nu pot intoarce capul in deajuns dar cu o mana pot sta lejer punanad echipamentul pe centura si avand una din maini libere. Pentru vanatoare este ok una frontala dar am specificat si mai sus ca in ceea ce priveste vanatoarea nu sunt foarte impatimit decat de placere ocazional. Ce pot gasii pentru mana si bine inteles nu lanterne de mii de euro ma refer ceva decent cam ca cele prezentate de mine (Eu am dat preturi SH le voi achizitiona noi)!

Mar Apr 13, 2010 2:24 pm
Membru nou
Membru nou

Chiar nu ma poate nimeni ajuta?:(

Mar Apr 13, 2010 6:11 pm
Membru nou
Membru nou

Dintre cele pomenite de tine, nu stiu nimic. Eu detin o lanterna police, cu led de 5 w, care a costat vreo 60 lei. Cred ca nu poate fi mare diferenta intre cea amintita de tine si asta ( avand preturi similare ). A mea e ok, dar nu sa te dea pe spate. Astazi mi-a venit lanterna fenix tk11 r2. E fenomenala. Si are 15 cm lungime si vre 3.5 grosime la cap. Dar ceva mai scumpa. Mai am si un stremlight ultrastinger care face 70 000 candele ( si nu e chinezeasca ). Asta mica o cam bate, iar la distanta mare ( + 100 m ) o bate detasat.Deci recomand.

Mar Apr 13, 2010 9:27 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Am luat recent de la FEHOVA un P7 si un T7 Ledlenser cu sisteme de prindere si presure pad care se schimba cu baterii cu tot. Foarte interesant si eficace ,si sa nu mai vorbesc ca sunt germane,au fiecare numar de serie,au 200 de lumeni si bateriile sunt 4 tip AAA,la pret bun si le gasesti oriunde. Functioneaza cu un rand de baterii 120 de ore.Sa nu mai spun ca am adus-o in cutie de cadouri,garantie ,husa,instructiuni....
http://www.youtube.com/watch?v=YgoQT66Y ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=MW_UJIKH ... re=related

Apoi am mai luat un NextTorch cu 3 baterii cr123,si bec halogen foarte foarte buna.Se pot pune si acumulatori.
Mai am un Rominsen cu led si care cu doua baterii cr123 face treaba buna. Aceasta e chinezeasca.
Streamlight l-am luat second,dar imi place ca se incarca la curent in casa si masina,iar bec de rezerva gasesti oricand. Aceasta este cam grea pentru tactical dar utila.
La fel si Superfire cu 3 acumulatori reincarcabili cr123 face treaba buna,cu un halogen de 200 de lumeni pe el.
Acestea le pot recomanda deoarece le-am incercat.

Mar Apr 13, 2010 9:38 pm
Membru nou
Membru nou

Am avut si eu ceva china, un no name care mi se parea extraordinar si era 10 lei bucata, avea 3 baterii AAA, 7 leduri si avea 8 cm si 3,1 cm diametrul era tubulara nu avea capatul mai gros, avea o lumina extraordinara dupa parerea mea, pana am fost cu 3 prieteni acum o saptamana la plimbare scurta de alpinism pe valea cerbului si ne-a prins 11 seara si cand am vazut ce pot face niste lanterne Police ale lor am ramas uimit, daca imi punea una deaia in ochi practic ma orbea pe moment. Am multe de ales dar nu prea stiu la ce sa raman, eventual mai astept niste pareri si va multumesc pentru opinii!

Mie Apr 14, 2010 3:27 pm
Moderator
Moderator

Lanternele cu LED au marele avantaj al consumului foarte mic de curent. La baterii echivalente si putere la jumate, cand cea cu bec mi s-a stins am mutat bateriile in XStar si a mers inca multe ore.
Am folosit XStar...are cam 15 cm lungime, 2,5 cm diametru la corp si vreo 3,5 la lentila si sub 100 g cu baterii. Functioneaza cu 2 baterii CR 123 sau cu acumulatori specifici. Nu exista diferente de luminozitate indiferent ce folosesti ca sursa de curent. La maxim lumina este orbitoare de-a dreptul. Fasciculul nu este foarte concentrat, are cam 7-8 m diametru la 50 m si nici nu-l poti ajusta dar lumineaza sa poti vedea bine pana pe la 100 si mai distingi si pe la 150 m. Dezavantajul pe pozitie maxima de iluminare este ca lumina foarte puternica si fasciculul mai larg se reflecta mult de orice intalneste in cale. Nu e pentru privit tinte prin luneta dar este excelenta la privit imprejurimile, cautat drumul, etc. Unora le plac fasciculele mai concentrate sa vada pe nori cu ele si au si acestea aplicatiile lor. La modul maxim tine un acumulator cam o ora iar un rand de baterii cam o ora jumate.
In caz ca bateriile se consuma trece automat in modul economic, care este suficient pentru a-ti lumina drumul la 10 m si in care tine cateva ore bune.
La cat costa e o alegere foarte buna pentru cate poate sa faca. Asta daca nu te deranjeaza fasciculul larg.
Am uitat: fasciculul larg si mai difuz la periferie nu creeaza un contrast atat de puternic intre zona luminata si cea in intuneric astfel incat nu esti chiar orb alaturi de fasciculul de lumina cum se intampla la lanternele cu fascicul foarte concentrat.

Mie Apr 14, 2010 3:45 pm
Membru nou
Membru nou

As vrea ceva cu 2 moduri si fascicul de lumina concentrat si lumina de raza mare daca se poate. Un XStar bate un T7?

Mie Apr 14, 2010 4:04 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu zic ca e mai tare T7,asta din urma mai are si 3 pozitii de iluminat,o poti face sa imprastie lumina la picioarele tale sau sa lumineze foarte strans. Merge la 200 de m.

Mie Apr 14, 2010 9:58 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Uit-o pe una din ce am acasa si imi place la nebunie
Imagine
Imagine
Imagine

Mie Apr 14, 2010 10:08 pm
Membru activ
Membru activ

Petrica scrie:
Uit-o pe una din ce am acasa si imi place la nebunie
Imagine
Imagine
Imagine

cam cat costa aceasta si de unde se poate achizitiona? A avut tot ce e in poza in pachet? Eventual astept raspunsul prin PM sa nu para reclama...

Mie Apr 14, 2010 11:22 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Asa complet am adus de la Fehova la putin peste 100 de euro.Lanterna separat nu este mai mult de 60 de euro.Putem sa o punem de o comanda.

Joi Apr 15, 2010 9:10 am
Membru nou
Membru nou

Cam la ce distanta poate duce? Face un T7? Se poate imprastia lumina sau este numia raza concentrata? Un T7 pare mai compact cred, dar cea din poze ce marca este?

Joi Apr 15, 2010 1:47 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mi-am luat si T7 si P7,le-am testat o saptamana dar nici o diferenta intre ele ,doar la carcasa.Am ramas pe T7.Scrie in poza pe cutie ca este P7,si pe aceasta o vad asa mai fnuta,chiar cum ii zice in descriere ...profesional,.dar pe T7 scrie tactical ;)

Joi Apr 15, 2010 9:31 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 343 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Următorul