Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Sep 27, 2021 4:02 pm

Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Religia comparata a civilizatiilor umane 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Religia comparata a civilizatiilor umane
http://www.libertatea.ro/stire/arhiepis ... 88492.html

Mie Mai 19, 2010 9:54 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

http://new.ablog.ro/2010-05-13/n-avem-b ... i-lor.html

E mai interesant de citit asta

Mie Mai 19, 2010 10:08 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Cu toate ca "tonul", sau mai bine zis "vocabularul", lasa de dorit, in principiu eu ii dau dreptate Bogdane!

Mie Mai 19, 2010 10:36 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Bine, vocabularul e mai "slobod", dar daca iei la bani marunti postarea, constati ca are dreptate :fumez:

Mie Mai 19, 2010 10:45 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Dupa parerea mea dreptul la proprietate este sfant.Proprietatea trebuie sa fie garantata si aparata.
Amintirea trista a proprietatii tuturor din timpurile nu de mult trecute au influentat in mod negativ conceptia asupra proprietatii.Trebuie sa privim cu atentie imbogatirea  exorbitanta si brusca a catorva "smecheri" si cu intelepciune retrocedarea proprietatilor proprietarilor de drept.Comunismul a rasturnat brutal nu numai scara valorilor spirituale ci si pe cea a valorilor materiale.

Mie Mai 19, 2010 10:52 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Hai ca deviem pe alta panta
Ce rost are ca suprafete imense de pamant sa zaca nefolosite si sa ai panarama cu barbosii cand te plimbi prin padurea "lor"? Si nu, nu ma plimbam cu pusca in spate, pur si simplu ma plimbam

Mie Mai 19, 2010 11:07 am
Membru important
Membru important

Lasand la o parte limbajul jalnic si reducerea (proxima culturii lor - fara tendentiozitate) teologiei, a  metafizicii...a depasirii conditiei imanente....la institutia Bisericii, este un lucru grav...cel putin pt spiritul lor...ca sa ma exprim ecumenic, faptul ca Biserica detine atatea averi este un lucru grav. Inca din timpul lui Cuza, prin reforma agrara, s-a incercat improprietarirea taranilor pt ca unirea sa aiba "continut"...dar anumite manastiri fanariote, conduse de greci, s-au aliat cu Poarta pt a face fata presiunilor lui Cuza. Una peste alta....as fi atent (ca stat) cui as face retrocedarile si pe ce principiu. In ardeal, bisericile vestice (catolice, protestante) ar pune mana mai pe tot. As tine mai ales seama de contextul istoric in care au obtinut bisericile si anumiti "boieri" respectivele avutii....daca au fost donate de un domnitor/principe etc...tiran, care a exploatat oamenii...este normal sa dispuna cum vrea de avutiile controlate  de el cu forta la acea vreme?

Mie Mai 19, 2010 11:17 am
Membru de onoare
Membru de onoare

.
cand te plimbi prin padurea "lor"

Nu vad de ce ,atat timp cat nu e ingradita.In principiu si eu cred ca are dreptate mai ales in privinta invatamantului

Mie Mai 19, 2010 11:21 am
Membru important
Membru important

Cu invatamantul lucrurile nu stau asa...preotii n-au voie sa predea. Sunt absolventi de teologie...ceea ce este altceva...si care au absolvit intr-o proportie covarsitoare sectiile cu dubla specializare ale facultatilor de teologie...gen teologie-franceza, germana etc...

Mie Mai 19, 2010 11:57 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Cunosc preoti care predau si-n sc. generale  si la facultate  . Facultatea de teologie din Craiova are trei sectii.Asistenta sociala,pastorala si sectia didactica.Daca temini sectia didactica se intelege ca poti profesa ,dar pentru sectile pastoral si asistenta sociala trebuie sa mai faca in plus un modul de pedagogie si au dreptul sa predea religia.In cadrul acestei facultati sunt  multi profesori care sunt si preoti

Mie Mai 19, 2010 12:50 pm
Membru important
Membru important

Este firesc ca in facultatile de teologie sa predea preotii. Este ca si cum ai spune ca in facultatile de fizica nu au voie sa predea fizicienii....sau nu este deontologic. Este fireasca pana la un punct aversiunea oamenilor fata de excesele clericale...dar si preotii  provin din aceeasi societate...nu sunt nascuti/crescuti pe luna. Cauzele sunt multiple, post-modernismul cu toate ale sale...secularizarea si cel mai important aspect...tensiunea dintre bine si rau...adica, cauza demonilor de a-l indeparta  pe om de la Creatorul sau...de la Viata si Adevar. Dar, credinta se experiaza...se simte...se traieste...si nu opereaza cu argumente...ca in cazul convingerilor. Apostolul Pavel vorbind despre credinta spune "caci nadejdea care se vede nu mai este nadejde" - a opune religia - stiintei, a incerca sa argumentezi logic actele  credintei, tine de domeniul utopiei - irealizabilului. Credinta poate sa o aiba/sau nu atat preotii cat si laicii. Cititi Noul Testament - pt cultura proprie, pt intelegerea mesajului Mantuitorului sau chiar pt a "combate" eficient- din prisma nihilista. Cititi despre cotidianul lumii iudaice pt a avea o intelegere de ansamblu...cititi Eliade despre diversitatea manifestarilor religioase si despre faptul ca omul, pe langa "faben" si "ludens" este si "religiosus". Cititi Einstein (Cum vad eu lumea), sa vedeti cum percepea lumea si viata acest "relativist". Cititi Plesu - Despre ingeri...cititi Cioran si vedeti ce inseamna sa te lupti adevarat cu Divinitatea...sa-L acuzi si sa-L refuzi pe Dumnezeu. Nu va fundamentati credinta/necredinta pe marginea derapajelor (mizere) ale unora sau altora, fie ei si preotii. Aaaa...invatati de la Dostoevski cat de schimbatoare si abisala este viata. Din proprie experienta va spun, nu lasati sa ajungeti pe fundul prapastiei, in disperare, fara a avea si a sti cu Cine sa comunici. Iubirea, spune Staniloae, doar prin Dumnezeu are valoare...doar prin intermediul acestui triunghi eu - Dumnezeu - (sotia mea spre ex) - altfel nu facem decat sa ne iubim pe noi, reflectati in celalalt si redusi la propriul EU...iar iubirea este limitata....si acesta este unul din efectele lipsei de credinta.

Joi Mai 20, 2010 8:50 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Bun, am deviat de la tema subiectului, hai sa revenim la el si nu la alte discutii care pot duce la tensiuni...

Joi Mai 20, 2010 8:54 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Iulian am citit postarea ta si da-mi  voie  sa nu te contrazic si fac asta pentru ca ceea ce spui este adevarat ,dar postarea la care ne refeream are alta tema care tine mai mult de partea de organizare a bisericii . Religia este o materie care se preda  obligatoriu(optional este pe hartie) primi doisprezece ani de scoala   aspect  cu care din considerente personale nu sunt de acord(in forma actuala)Din dorint de a nu naste discutii care pot duce la tensiuni ma opresc aici.

Ultima oară modificat de msorinm pe Joi Mai 20, 2010 11:43 am, modificat 1 dată în total.

Joi Mai 20, 2010 9:57 am
Membru important
Membru important

Nu este cazul...dar de apreciat intelepciunea.Sa revenim la subiect...

Joi Mai 20, 2010 1:44 pm
Membru important
Membru important

@msorinm
"Iulian am citit postarea ta si da-mi  voie  sa nu te contrazic si fac asta pentru ca ceea ce spui este adevarat ,dar postarea la care ne refeream are alta tema care tine mai mult de partea de organizare a bisericii . Religia este o materie care se preda  obligatoriu(optional este pe hartie) primi doisprezece ani de scoala "

Religia a fost optinala si asa a ramas! La inceputul ciclului liceal elevii opteaza pentru religie in scris sub semnatura alaturi de cea a parintilor.Apoi religia intra ca obligatorie pentru cei care au optat sa o studieze.Personal nu stiu sa fie obligat cineva sa faca religie la scoala-poate eventual de parinti ceea ce e altceva.

P.S.
Nu aruncati cu noroi in Biserica pentru ca si voi faceti parte din ea prin Botez.In Biserica traiti pana la moarte-ia ganditi-va putin...! Daca ne vom referi la oamenii din ea si ei sunt supusi greselilor ca oricare.Omul este perfectibil nu perfect.Nu omul sfinteste locul si cu atat mai mult Biserica ci Dumnezeu care este conducatorul ei!
In acelasi timp este dureros de adevarat ca noi vanatorii mai degraba si mai cu bucurie rostim o multumire Zeitei Diana aducandu-i elogii pentru reusita noastra-chiar daca aceasta zeita nu exista-decat sa aducem un pic de recunostinta lui Dumnezeu, ceea ce explica lipsa de sensibilitate crestina fata de bunurile bisericesti.Etc...etc...
Si....apropo:barbosii aia erau pana acum ceva timp cei mai valorosi sfetnici ai domnitorilor nostri.
Scuze de off topic dar nu m-am putut abtine si nu urmaream sa jignesc pe nimeni!

Vin Mai 21, 2010 12:41 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul