Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Sep 24, 2021 10:54 am

Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Seful de grupa 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Seful de grupa
Sau facem goane fantoma ca asa vrea sefu de grupa  :box: :buh: sau facem goane numai in zonele unde porcii sunt doar in trecere...ca Doamne feri sa deranjem vanatul din "rezervatiile" destinate gunoielor cu pusca :urlu: :nervos:

Lun Oct 18, 2010 1:45 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Mesaj Răspuns: Seful de grupa
mexx20_ro,

In curand aveti posibilitatea de a schimba seful de grupa. Vin alegerile (de la grupa in sus!) dupa recontractari, asa ca daca sunteti mai multi si mai hotarati decat "gunoaiele"...la fapte!

Lun Oct 18, 2010 4:41 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

@soring

Doamne Ajuta sa vina cat de repede posibil!  :puternic:Ar fi multe de zis dar ma opresc aici deoarece sunt sigur ca anumite gunoaie nu merita atentie iar forumistilor nu cred ca le face placere sa citeasca astfel de mesaje desi probabil ca problema mea se mai intalneste si pe alte fonduri... :plang:
:respect: :respect: :respect:

Lun Oct 18, 2010 6:43 am
Membru de onoare
Membru de onoare

soring scrie:
mexx20_ro,

In curand aveti posibilitatea de a schimba seful de grupa. Vin alegerile (de la grupa in sus!) dupa recontractari, asa ca daca sunteti mai multi si mai hotarati decat "gunoaiele"...la fapte!

La noi ca la nimeni .. :nervos:.....s-au numit  la inceputul sezonului.....da,da ...s-au numit......va vine sa credeti ?

Lun Oct 18, 2010 10:19 am
Membru important
Membru important

Dati-l jos! NU UITATI, PUTEREA-I LA VOI...asta doar in ideea in care frica de stapan nu e mai mare decat dorinta de a se respecta procedurile statutare. Fiindca, ma indoiesc ca in Statutul grupei Dumneavoastra sa se prevada "numirea" in locul "alegerii" sefului de grupa!

Lun Oct 18, 2010 12:00 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

soring scrie:
Dati-l jos! NU UITATI, PUTEREA-I LA VOI...asta doar in ideea in care frica de stapan nu e mai mare decat dorinta de a se respecta procedurile statutare. Fiindca, ma indoiesc ca in Statutul grupei Dumneavoastra sa se prevada "numirea" in locul "alegerii" sefului de grupa!

S-a intamplat in majoritatea grupelor din Dj .Teoretic ai dreptate  :respect: dar practica este ma complicata ....in cazul grupei noastre ,au fost numiti sef si ajutor  vanatori ok care din fericire au adus un plus in privinta organizarii si desfasurarii vanatorii...mai mult au avut tact si nu au impartit grupa in pro si contra ,in concluzie un caz fericit .......dar nestatutar si neonorant mai ales ca fostul sef de grupa a fost schimbat fara sansa validarii sau invalidarii  .La alte grupe au fost numiti oameni controversati si vanatorii s-au revoltat ,drept urmare vor fii alegeri in primavara . :urrra:

Scuze de off. :iertare:

Lun Oct 18, 2010 12:23 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

In ceea ce priveste numirile, la noi pot sa spun ca este democratie adevarata in acest sens, responsabilul grupei si "ajutoarele" lui, au fost alesi, in opini mea fiind oamenii potriviti la locurile menite.

In ceea ce priveste vanatoarea, goane multe si lungi, mistreti ioc....In schimb am avut cateva secunde alaltaieri, in care nu-mi scotea nimeni un pai din cur :icon_eek: (daca era acolo :parsiv:)

Lun Oct 18, 2010 1:50 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu te vedea vecinul de stand?

Lun Oct 18, 2010 1:52 pm
Membru important
Membru important

soring scrie:
mexx20_ro,

Depinde cine vrea sa-l schimbe ... in general sefii de grupa s-au ales in mod democratic . Unii au adus un plus . De obicei treaba nu e cum pare ci e ceva mai complicata si nu intotdeauna scandalagii dintr-o grupa nu sunt persoanele cele mai OK, ci dimpotriva ! In majoritatea grupelor sunt nemultumiti si in general acestia sunt persoanele indisciplinate care-si iau peste bot sau cei care ar vana 400 zile pe an si toata cota de recolta (si peste) fara sa tina cont ca intr-o grupa sunt 35 oameni (nu doar 4-5) care platesc aceeasi cotizatie si ar participa si ei la o vanatoare doua pe an. Din pacate putini vanatori inteleg ca au o cota de recolta pe care cand o realizeza sezonul se inchide, nu se mai dau autorizatii.  Altii de multe ori vin la vanatoare cu grupa doar sa vada unde pot merge la braconaj in cursul saptamanii sau ca incerce sa influenteze sa nu se faca anumite goane unde stiu ca ar fi vanat cu acelasi scop, sa ramana pt. ei. La noi se incearca de mult timp sa-i "oblige" cu tot felul de reclamatii pe cei care pot scoate autorizatiile de vanatoare sa scoata autorizatii miercurea (cand 80% din vanatori nu pot veni ca unii se ocupa si cu agricultura iar altii sunt la serviciu) si sa le incredinteze autorizatia unuia dintre ei ca sa fie grupul mai mic si sa-si faca de cap. Pana acum nu au reusit .

Lun Oct 18, 2010 2:15 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Din respect fata de administratori si fata de colegii forumisti o sa ma abtin si nu o sa mai postez replica detaliata pt florin.t (desi am primit acceptul administratorului) :respect:

@florin.t
Sa-ti dea D-zeu sanatate si putere sa devi un om respectat la care se vor gandi cu drag toti vanatorii grupei noastre si sa faci vanatori adevarate care le putem povesti si nepotilor. :icon_bere:

P.S. sa te fereasca D-zeu de blestemele vanatorilor sau invitatilor de care iti bati joc si ii tratezi ca pe niste .... desi stii bine ca ai incalcat statutul folosindu-te de postura de sef de grupa/organizator. :nu:

P.P.S. nu uita ca mai devreme sau mai tarziu fiecare isi primeste rasplata! :urrra:
Sanatate maxima si vanat in catare!!!
:respect: :respect: :respect:

Lun Oct 18, 2010 3:36 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

florin.t scrie:
soring scrie:
mexx20_ro,

Depinde cine vrea sa-l schimbe ... in general sefii de grupa s-au ales in mod democratic . Unii au adus un plus . De obicei treaba nu e cum pare ci e ceva mai complicata si nu intotdeauna scandalagii dintr-o grupa nu sunt persoanele cele mai OK, ci dimpotriva ! In majoritatea grupelor sunt nemultumiti si in general acestia sunt persoanele indisciplinate care-si iau peste bot sau cei care ar vana 400 zile pe an si toata cota de recolta (si peste) fara sa tina cont ca intr-o grupa sunt 35 oameni (nu doar 4-5) care platesc aceeasi cotizatie si ar participa si ei la o vanatoare doua pe an. Din pacate putini vanatori inteleg ca au o cota de recolta pe care cand o realizeza sezonul se inchide, nu se mai dau autorizatii.  Altii de multe ori vin la vanatoare cu grupa doar sa vada unde pot merge la braconaj in cursul saptamanii sau ca incerce sa influenteze sa nu se faca anumite goane unde stiu ca ar fi vanat cu acelasi scop, sa ramana pt. ei. La noi se incearca de mult timp sa-i "oblige" cu tot felul de reclamatii pe cei care pot scoate autorizatiile de vanatoare sa scoata autorizatii miercurea (cand 80% din vanatori nu pot veni ca unii se ocupa si cu agricultura iar altii sunt la serviciu) si sa le incredinteze autorizatia unuia dintre ei ca sa fie grupul mai mic si sa-si faca de cap. Pana acum nu au reusit .

Nemultumitii nu sunt numai indisciplinatii......nemultumitii intr-o grupa de vanatoare sunt si cei care observa ca seful de  grupa nu este consegvent cu regulile  si tine  cont de ele dupa bunul plac  sau acesta isi face gasculita lui pe care o trateaza preferential  sau nu tine cont de vointa membrilor grupei si nu le reprezinta interesele acestora ,face diferentieri  intre vanatori ,la asezarea in stand  sau la impartirea vanatului.......etc  Intr-un cuvant nemultumiti pot fii si cei care observa  ca aceleasi regulile nu sunt aplicate unitar la toti membri vanatori. :respect:

Lun Oct 18, 2010 4:53 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@msorinm
Nici daca erai invitat la noi la vanatoare nu puteai scrie mai bine.Desi nu te cunosc,cand ai timp te invit la o vanatoare in Bihor ca tare bine ai spus  :urrra: :haha:

Lun Oct 18, 2010 5:08 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

mexx20_ro scrie:
@msorinm
Nici daca erai invitat la noi la vanatoare nu puteai scrie mai bine.Desi nu te cunosc,cand ai timp te invit la o vanatoare in Bihor ca tare bine ai spus  :urrra: :haha:

Sincer nu am dorit decat sa completez lunga lista de motive ale nemultumitilor ,cu mentiunea  ca seful de grupa daca este bun este si respectat si reales  si nu are nici nemultumiti.
Cat priveste invitatia .....multumesc frumos  :respect: dar din cate am inteles........ nu am pasaport . :icon_razz:

Lun Oct 18, 2010 5:49 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

zenaldiak scrie:

.In schimb am avut cateva secunde alaltaieri, in care nu-mi scotea nimeni un pai din cur :icon_eek: (daca era acolo :parsiv:)
Pai daca vrei te rog spune-ne si noua,deoarece dupa cum stim in zona ta de vinatoare,sunt multi ursi si ma gandesc ca de astia e vb! :respect:

Lun Oct 18, 2010 7:12 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

msorinm scrie:
mexx20_ro scrie:
@msorinm

Sincer nu am dorit decat sa completez lunga lista de motive ale nemultumitilor ,cu mentiunea  ca seful de grupa daca este bun este si respectat si reales  si nu are nici nemultumiti.
Cat priveste invitatia .....multumesc frumos  :respect: dar din cate am inteles........ nu am pasaport . :icon_razz:
Eu personal nu stiu prea multi sefi de grupa care sa fi fost alesi in mod,,democratic'',in schimb stiu un singur sef de grupa ce nu a fost schimbat de foarte multa vreme,pt ca isi face treaba,si are mare grija de grupa lui,cel putin cu cei care am vb,toti spun la fel!

Lun Oct 18, 2010 7:19 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.   [ 162 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul