Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Sep 27, 2021 4:07 pm

Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 1157 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 78  Următorul
Mistretul sezon 2011-2012 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Mistretul sezon 2011-2012
Cred ca multi dintre noi asteptam cu nerabdare prima iesire la mistret si cum in perioada asta in unele zone se aproba cote in extrasezon asteptam aici cu relatari pe cei care deja ies si nu numai! Cat mai multi coltosi in catare!

Lun Iun 13, 2011 10:26 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Mesaj Re: Mistretul sezon 2011-2012
Am vazut la tv ca mistretii fac prapad in zona Bistrita,iar lumea chiar e suparata pe vinatori :D

Vin Iun 17, 2011 6:26 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

olaru scrie:
Am vazut la tv ca mistretii fac prapad in zona Bistrita,iar lumea chiar e suparata pe vinatori :D

Vanatorii sunt la mare .... isi incarca bateriile ...! ;D ;D

Vin Iun 17, 2011 4:34 pm
Membru nou
Membru nou

Saptamana viitoare pe 6 ies la mistret , undeva pe langa Ramnicul Sarat . Sper sa fie ok . Va tin la curent .

Vin Iul 01, 2011 8:33 am
Membru important
Membru important

Da in anumite zone din Bistrita-Nasaud numarul mistretilor e foarte mare. Asta din doua motive:1. un fond cu paznic de exceptie si 2. populari cu mistreti obisnuiti sa manance la "troaca" in curtile oamenilor! Se va ajunge la o cale de mijloc, sunt sigur. Altfel, cand n-or mai avea ce culege oamenii se vor cere despagubiri serioase gestionarilor fondului respectiv oir se vor vedea la tv. secvente cum se jupoaie prin beciuri mistreti omorati cu furcile sau prinsi in lat!

Vin Iul 01, 2011 8:39 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Daca ajungem sa avem prin munti mistreti corciti adusi de prin Ungaria atunci am dat-o-n bara.Se duce dracului bagajul genetic al mistretilor nostri.

Vin Iul 01, 2011 9:08 am
Membru de onoare
Membru de onoare

ranger scrie:
Daca ajungem sa avem prin munti mistreti corciti adusi de prin Ungaria atunci am dat-o-n bara.Se duce dracului bagajul genetic al mistretilor nostri.

Pai luati masuri ;D
La blana, nu la colti

Vin Iul 01, 2011 9:14 am
Administrator
Administrator

soring scrie:
Da in anumite zone din Bistrita-Nasaud numarul mistretilor e foarte mare. Asta din doua motive:1. un fond cu paznic de exceptie si 2. populari cu mistreti obisnuiti sa manance la "troaca" in curtile oamenilor! Se va ajunge la o cale de mijloc, sunt sigur. Altfel, cand n-or mai avea ce culege oamenii se vor cere despagubiri serioase gestionarilor fondului respectiv oir se vor vedea la tv. secvente cum se jupoaie prin beciuri mistreti omorati cu furcile sau prinsi in lat!

Asta cu mistretii invatati la troaca si eu as fi tentat sa o cred date fiind informatiile pe care le am. Insa, am iesit in cateva seri pe un fond din judet unde au fost semnalate pagube. Am stat pe langa padure, vazand ca nu ies mistretii, ne-am indreptat spre culturile oamenilor. Deja era noapte, ne-am intalnit cu ei (oamenii), deja erau cu masinile pe langa lanul de grau. Cu toate ca era acelasi soi de grau, veneau frecvent la aceeasi parcela, care culmea nu era cea mai retrasa ci undeva chiar in mijloc. Stateam cu ei si ne povesteau cum seara trecuta pe aceeasi vreme au sosit mistretii si abia i-au putut scoate din grau. Faruri aprinse, masini care mergeau, galagie si auzim un purcel. Ne deplasam cu masina in directie, facem cateva ture si nu vedem nimic. Cind ne uitam spre locul unde erau oamenii vedem lanternele agitate, strigate, focuri aprinse...Mistretii intrasera in lanul de grau la celalalt capat, cam la 50m de locul unde am stat. Am demarat in tromba si am reusit sa-i indepartam. Nu as fi crezut niciodata asa ceva daca nu as fi vazut cu ochii mei, atata galagie si sa nu le fie frica.

Vin Iul 01, 2011 11:31 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cunosc un proprietar de teren agricol care avand dauen mari produse de mistreti in parcelele de porumeb a investit bani intr un mecanism cu butelie de gaz care din cateva in cateva minute bubuie. dupa cateva zile a constatat ca aparatul care bubuia sa sperie mistretii a fost daraman de mistreti si ramat pe linga el si parcelele distruse. ce sa mai . si asta fapta reala deoarece s a intamplat intr o zona in una din grupele de vanatoare din asociatia din care fac parte ! ce sa mai discutam daca anul trecut cand am fost la braila la vanatoarea de gaste pe una din crescatoriile de peste erau montate niste tunuri care bubuiau din 5 in 5 minute pt a speria cormoranii si alte pasari daunatoare crescatoriei. unii dintre voi vi le mai amintiti ca se auzeau chiar si de la balta alba . inainte sa ne intalnim la ramnic am trecut pe la acea crescatorie si ce sa vezi ..... cormoranii era prezenti + alte pasari ca si rata lisita si gasca....

ij12/1,12boc uzumlu,12hatsan semi,22hornet umc&busnel3-9X36,remington7mmRemMag&meopta3-9X42,444mariln,243Hova tactical&IORtactica9-36X56,22lr umc,ij12/2,deutsch drathaar,foxterrier smoth,vitara si chef de viata si petreceri cu prieteni ca voi!

Vin Iul 01, 2011 11:38 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru activ
Membru activ

Eu l-am impuscat primul meu porc din sezonul asta saptamina trecuta vineri la a treia iesire la pinda intr-un grau linga o vale la 8:40 seara au iesit doi l-am ales pe ala mai marisor in jur de 100 kg. La noi se dau autorizatii cite vrei ca nu prea se inghesuie lumea la 700 ron porcu multi zic ca nu merita.

Dum Iul 03, 2011 9:25 am
Membru de onoare
Membru de onoare

kalexandru96 scrie:
Eu l-am impuscat primul meu porc din sezonul asta saptamina trecuta vineri la a treia iesire la pinda intr-un grau linga o vale la 8:40 seara au iesit doi l-am ales pe ala mai marisor in jur de 100 kg. La noi se dau autorizatii cite vrei ca nu prea se inghesuie lumea la 700 ron porcu multi zic ca nu merita.

Pai si eu as zice la fel. ::)

Dum Iul 03, 2011 8:08 pm
Membru nou
Membru nou

la noi pretul a fost de 450 roni , este pentru godanaci sub 70 kg .

Dum Iul 03, 2011 10:20 pm
Membru important
Membru important

[quote="ranger"]Daca ajungem sa avem prin munti mistreti corciti adusi de prin Ungaria atunci am dat-o-n bara.Se duce dracului bagajul genetic al mistretilor nostri.[/quote]
In Ungaria se practica incrucisarea cu un soi de porci negri iar produsul seamana leit cu mistretul dar are cresterea mult mai rapida.Acelasi lucru se intimpla si cu trofeul din cauza sarii .

Vin Iul 08, 2011 4:18 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Primu' vierut pe sezonul asta, de aprox. de 60 de kg, l-am impuscat la panda de sambata dimineata. La ora 03.45 s-au intors din camp catre padure si l-am lovit cu glontul mixtei in blat, in fuga, dar a mai mers vreo 40 de metri dupa care l-am ajuns din urma cu rottweilul de 16. Din pacate nu am poze.

Lun Iul 18, 2011 8:02 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

T_man scrie:
Primu' vierut pe sezonul asta, de aprox. de 60 de kg, l-am impuscat la panda de sambata dimineata. La ora 03.45 s-au intors din camp catre padure si l-am lovit cu glontul mixtei in blat, in fuga, dar a mai mers vreo 40 de metri dupa care l-am ajuns din urma cu rottweilul de 16. Din pacate nu am poze.

Inseamna ca nu mai vinzi mixta :puternic:

Lun Iul 18, 2011 8:05 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.   [ 1157 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 78  Următorul